Z rozwojem innowacyjnej kultury wizualnej łączy się ściśle fenomen książek fotograficznych. Ilustrowane zdjęciami publikacje towarzyszyły przez cały XX wiek najważniejszym wydarzeniom politycznym i społecznym, służyły popularyzacji wiedzy o świecie i ekspresji nowych form sztuki. Jaki miały wpływ na kształtowanie imaginarium nowoczesnego człowieka w Europie Środkowej?
Album jest próbą stworzenia kanonu środkowoeuropejskich photobooków, a także pierwszym tak znacznym polskim opracowaniem syntezującym wiedzę na ich temat. W książce znalazły się eseje najlepszych znawców tematyki w Polsce Łukasza Gorczycy i Adama Mazura, tekst Thomasa Wieganda analizujący propagandowe użycie photobooków w NRD czy szkic Adriany Dumitran poświęcony jednej z najciekawszych postaci rumuńskiej fotografii XX wieku Hedzie Lffler.
Wyjątkowość środkowoeuropejskich photobooków sytuuje się na przecięciu ambicji artystycznych i propagandy, pokaźnych narracji historii i minimalnych enklaw wolności. Książki, które demonstrujemy opowiadają przez fotografie dzieje regionu, lecz same w sobie są też dokumentami zmieniających się stosunków społecznych, wizji politycznych i powinności fotografii i sztuki. Ważnym tropem są ciekawe, lokalne odmienności, jak choćby rewelacyjna czeska szkoła fotografii modernistycznej czy polskie wydawnictwa drugoobiegowe lat 80. XX wieku.
Tytuł Fotoblok. Europa Środkowa w książkach... Autor praca zbiorowa Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury EAN 9788366419001 ISBN 9788366419001 Kategoria Albumy, Historia liczba stron 348 Format 240x240 mm Rok wydania 2020 Oprawa twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Fotoblok. europa środkowa w książkach fotograficznych. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.