Album zawiera tekst całego Misterium wraz ze słowami i nutami pieśni, jest ilustrowany dużą liczbą fotografii stworzonych przez Pawła Kulę. Większość fotografii została tworzona w trakcie Misterium i podczas przygotowań w 2012 roku, część w poprzednich latach - 2010 i 2011.
Słowo wstępne napisał x. Wojciech Skóra MIC - kustosz Grobu bł. Ojca Papczyńskiego na Mariankach i jednoczęśnie moderator Bractwa Męki Pańskiej, oraz Jacek Kowalski - autor tekstów i pieśni. Reżyser, Łukasz Głodek, przygotował opis sceny historycznej, która inicjuje całe Misterium.
Mazowsze nie powinno się nam kojarzyć jedynie ze stolicą. Turystyczne i duchowe walory regionu można odkryć w wielu lokalizacjach, w mniejszych miastach, być może uboższych o legendarne tło i w związku z tym rzadziej odwiedzanych poprzez turystów.
Takim jest z całą pewnością Góra Kalwaria, wywodząca swoją nazwę z spektakularnej tradycji pasyjnej, a utrzymująca łączność z Ziemią Świętą poprzez coroczne wielkopostne przedstawienia. Miasto zawdzięcza swoje powstanie i rozwój wielu zakonom.
niewiele znana wieś Góra, zniszczona po potopie szwedzkim, została odbudowana jako miejsce służące kultowi religijnemu, oplecione drogami kalwaryjskimi. Wykorzystano walory ukształtowania terenu, żeby na planie krzyża powstała Nowa Jerozolima.
Dla pątników, którzy choć raz uczestniczyli w Misterium Męki Pańskiej, dla aktorów i mieszkańców zaangażowanych w jak najwierniejsze odtworzenie wydarzeń z Ewangelii i wreszcie dla wszystkich, którym nie było jeszcze dane odwiedzić tego miejsca i doświadczyć jego genius loci, powstał album,,Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii".
Książka opatrzona jest wstępem historyka sztuki, pieśniarza i znanego także z naszych łamów autora - Jacka Kowalskiego, współtwórcy widowiska kalwaryjskiego odpowiedzialnego za oprawę muzyczną i tekst.
Tłem zdobiących album fotografii Pawła Kuli są niemi widzowie, na pierwszy plan zaś wysuwają się postaci znane z kart Nowego Testamentu. Wieże kościołów, które dominują w pejzażu miasta, ich detale architektoniczne świadczą o tym, iż Góra Kalwaria nie bez kozery nazywana jest Nową Jerozolimą.
Dzięki licznym zdjęciom nie sposób nie zauważyć dopracowania szczegółów choreografii czy strojów aktorów stwarzających doroczne misterium. Są one tym cenniejsze, iż nie wykonane poprzez profesjonalistów,przez wiernych, którzy w ten sposób chcą głębiej przeżyć czas sporego Postu i dotknąć największej prawdy wiary.
fotografie ilustrują misterium i przygotowania do najważniejszego dla mieszkańców Góry Kalwarii wydarzenia w roku. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, ilu starań, czasu i zaangażowania wymaga stworzenie widowiska kalwaryjskiego.
Twarze widzów są nie tyle skupione na scenie i aktorach, ile świadczą o zasłuchaniu w efektowne dialogi, które czytelnik znaleźć może w albumie.,,Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii od kilku lat przeżywa renesans.
Niedziela Palmowa jest obecnie dla miejscowej ludności wydarzeniem dużej, jeśli nie najwyższej wagi. Także turyści nie mogą przejść obojętnie wobec scen biblijnych tak wiernie tu odtwarzanych. Niech zatem przygotowany przez Wydawnictwo Dębogóra album stanie się przewodnikiem na czas pielgrzymki do tego zupełnie wyjątkowego miasta, a zarazem pomocą w duchowym odrodzeniu".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Misterium męki pańskiej w górze kalwarii. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.