Dzieło to przynależy do sfery jogi. Jego podstawowym zadaniem jest wzmacnianie i równoważenie siły fizycznej, mentalnej, emocjonalnej i psychicznej, co niezwykle korzystnie wpływa na system nerwowy. Autor wykłada jasno i zwięźle stanowcze metody joginów i ich ulubione ćwiczenia, które może wykonywać każdy, jednocześnie nowicjusz, jak i progresywny adept.
Posługuje się przy tym terminami utartymi na Zachodzie, unikając nazw sanskryckich, żeby ułatwić czytelnikowi ich zrozumienie. Życie uzależnione jest w pełni od aktu oddychania, stanowiącego najważniejszą ze wszelkich czynności ciała.
Świadome władanie procesem oddychania przedłuża nasze dni na ziemi, potęgując nasze siły życiowe i oporność, oddychanie niepełne i niedbałe je skraca, czyniąc człowieka podatnym na choroby. Prawidłowe oddychania oddziałuje również na sferę umysłową człowieka, poziom jego energii, uwalnianie niepożądanych, czyli negatywnych emocji, co z kolei ma ogromny wpływ na rozwój duchowy człowieka.
Człowiek pierwotny oddycha dobrze. Jeżeli oddaje się cywilizowanemu trybowi życia przejmuje destrukcyjne nawyki chodzenia, stania i siedzenia, pozbawiające go naturalnego oddychania, którym obdarzyła go przyroda.
Stąd jedynie garstka ludzi w wysoko rozwiniętych społecznościach oddycha poprawnie. Liczba prany w całości uzależniona jest od właściwego oddychania. Pranę natomiast możemy zbierać i pożytkować z korzyścią dla samych siebie i innych.
Przy jej pomocy możemy np. Wydajnie leczyć, na dodatek na odległość, czy pożytkować do szczególnie wielu innych celów. Cytaty z książki: Na Zachodzie przyzwyczajono się wyobrażać sobie szczególnie powierzchownie, kim są,,jogini", jaka jest ich filozofia i wpływ.
Podróżnicy przybyli z Indii opowiadają rozmaite historie o hordach fakirów, żebraków i różnych sztukmistrzów zagradzających drogi w Indiach i nazywających siebie bezwstydnie,,joginami". Wszyscy ci ludzie istnieją, to prawda, lecz nazywać ich "joginami" to obelga dla prawdziwego jogina, równie, jak niedorzeczne jest dla zasłużonego chirurga słuchać, że lekarzem nazywają cyrulika albo,,profesorem" ulicznego sprzedawcę znachorskich środków.
W Indiach, tak jak i w innych wschodnich krajach, żyli dawniej ludzie, którzy poświęcali czas i siły ucząc się metod rozwoju sił człowieka: fizycznych, umysłowych i duchowych. Doświadczenia pierwszych pokoleń tych poszukiwaczy przekazywali przed wiekami nauczyciele uczniom: stopniowo produkowano naukę zwaną,,jogą", a osobom poszukującym prawdy nadano imię,,jogina,, - od sanskryckiego słowa,,jug" - co znaczy,,łączyć".,,Joga" dzieli się na kilka rozdziałów, inicjując od nauczania o władaniu ciałem, aż do nauk o sposobach osiągnięcia wyższego rozwoju duchowego.
Nie będziemy mówili tutaj o innowacyjnych przypadkach, chyba iż będzie to niezbędne. Nauka o Oddychaniu zbliża się wyjątkowo często do sfery,,jogi" i jednak pierwszym jej zadaniem jest rozwój w człowieku sił fizycznych, niektóre parametry tego systemu pomagają też duchowemu rozwojowi.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Nauka o oddychaniu. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.