W IX tomie "Kresowej Atlantydy" autor wyprawia się w trzech kierunkach. Pierwszy - na słoneczne, gorące Pokucie, nad granicę rumuńską, do Śniatyna, do miasta, które Zbigniew Cybulski nazwał najefektowniejszym w II Rzeczypospolitej.
Jest tam zapis kilkudziesięciu sag rodzinnych i dzieje "złotego pociągu", którym wywieziono 80 ton polskiego złota, ratując je przed hitlerowską grabieżą. Jest też historia artystów z Wesołej Lwowskiej Fali.
Drugi kierunek to wschodnie Podole - Pików, miejsce urodzenia najsławniejszego z rodu Potockich: Jana Potockiego, autora światowego bestselleru "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Prof. Nicieja dotarł tam i, pisząc esej o fenomenie artystycznym Jana Potockiego, zdokumentował to, co zostało dziś w legendzie tej okolicy.
Trzeci kierunek autorskiej wyprawy to Wołyń - Krzemieniec i okolice, miasto Słowackiego i wyśmienitej uczelni nazwanej Atenami Wołyńskimi. Autor demonstruje Wołyń mieszczański, świat bohemy krzemienieckiej i urodę krajobrazowo-architektoniczną tej dzielnicy.
Przypomina spektakularne legendy wyprodukowane od czasów królowej Bony do dnia dzisiejszego. Prof. Nicieja dopełnia w sposób oryginalny i sugestywny obraz Wołynia z filmu Wojciecha Smarzowskiego, dając mu rys nie tylko tragiczny.
Tom zawiera 230 zupełnie unikatowych fotografii z precyzyjnymi opisami, kto na nich się znajduje, a rytm narracji wzbogaca licznymi anegdotami. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Historia i mitologia miast kresowych. kresowa atlantyda. tom 9. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.