Geneza powieści Lalka autorstwa Bolesława Prusa 9 lutego 1887 w 30 numerze [1] warszawskiego dziennika,, Gazeta Polska " ukazała się informacja o odbytym w Bernie procesie młodej kobiety, która została oskarżona o kradzież lalki.
Została ona uniewinniona, ponieważ sprzedawca zeznał, iż zabawka jednak była zakupiona u niego. O tym sprawozdaniu prasowym Prus napisał kilka zdań w XX arkuszu swoich Notatek o kompozycji. Scenę o podobnej tematyce wprowadził później także do powieści (tom II, rozdział VIII).
Z wypowiedzi samego pisarza wynika,cykl ten miał decydujące znaczenie w skrystalizowaniu się pomysłu na powstanie Lalki. Z tego również wydarzenia narodził się tytuł utworu. Wyjaśnił to Prus w liście z 8 lutego 1897 do Władysława Korotyńskiego: W powieści Lalka znajduje się rozdział poświęcony procesowi o kradzież lalki, rzeczywistej lalki dziecinnej.
Otóż taki cykl miał miejsce w Wiedniu. A ponieważ fakt ten wywołał w moim umyśle skrystalizowanie się, sklejenie się całej powieści, więc poprzez wdzięczność użyłem wyrazu Lalka za tytuł. Powieść, o której mówię, powinna mieć tytuł:.
Może nawet byłaby lepiej rozumiana z takiem nazwiskiem [2] [3]. Tytuł Lalka T.2. Album z ilustracjami i rycinami Autor Bolesław Prus Wydawnictwo ASTRUM EAN 9788364786730 ISBN 9788364786730 Kategoria Literatura, Powieść liczba stron 298 Format 21x29 cm Rok wydania 2020 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Lalka t.2. album z ilustracjami i rycinami. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.