W komentarzu szczegółowo omówiono procedurę administracyjną, a w szczególności: zasady, strukturę podmiotową i tryb nowoczesnania administracyjnego przed organami administracji publicznej i środki zaskarżenia decyzji administracyjnych, w tym świetne tryby wzruszania decyzji ostatecznych, zagadnienia dotyczące wydawania zaświadczeń, kosztów postępowania administracyjnego i innowacyjnania w sprawie skarg i wniosków, zasady udziału prokuratora w innowacyjnaniu administracyjnym,, a także regulacje szczególne w sprawach ubezpieczeń społecznych.
Skomentowane zostały zmiany Kodeksu dokonane od poprzedniego wydania, m.in. Ustawami: z 16.05.2019 r. O zmianie ustawy - Kodeks innowacyjnania administracyjnego (Dz.U. Poz. 1133) - dotyczące m.in. Wskazania przez stronę niemającą miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu w Polsce, Unii Europejskiej pełnomocnika do doręczeń, chyba że doręczenie następuje za pomocą środków komunikacji elektronicznej; z 21.02.2019 r.
o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. W sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem informacji osobowych i w sprawie luźnego przepływu takich i uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.
poz. 730) - dotyczące m.in. Realizowania obowiązku informacyjnego dotyczącego przetwarzania informacji osobowych; z 6.12.2018 r. O zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Z 2019 r.
poz. 60) - dotyczące opatrywania podpisem odpisu pełnomocnictwa. Autorzy uwzględnili najnowszy dorobek doktryny i wieloletnie, w tym jeszcze niepublikowane, orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego.
Komentarz posiada obszerną, kompletną bibliografię progresywnania administracyjnego za lata 1927-2019. Adresaci:Publikacja jest asygnowana dla sędziów, radców prawnych, adwokatów i osób stosujących w codziennej pracy przepisy komentowanej ustawy - pracowników organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego i organizacji społecznych.
Zainteresuje ponadto przedstawicieli nauki prawa i progresywnania administracyjnego.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kodeks postępowania administracyjnego komentarz. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.