Po humanizmie. Od technokrytyki do animal studies
Jak myśleć o relacjach człowieka, natury i technice w XXI wieku? W dobie kryzysów ekonomicznych, demograficznych i organicznych zmuszeni jesteśmy przewartościować kategorie, do których przyzwyczaiła nas konwencjonalna humanistyka. Z założenia antropocentryczna myśl tradycyjnego humanizmu nie wystarcza do nazwania zależności człowieka i innych gatunków, zdefiniowania na nowo istoty człowieczeństwa w czasach postępu technicznego ani zrozumienia podłoża globalnej katastrofy organicznej. Odpowiedzią na kryzys humanistyki jest rosnące zainteresowanie myślą posthumanistyczną. Autorzy esejów w niniejszym zbiorze przybliżają polskiemu czytelnikowi świeże, posthumanistyczne trendy teoretyczne, takie jak animal studies, ekokrytyka, nowy materializm, ontologia przedmiotu, realizm spekulatywny i technokrytyka.
Tom tekstów pod redakcją Zuzanny Ładygi i Justyny Włodarczyk jest niebanalnym, ważnym i niezbędnym przeglądem zastosowań w polskim kontekście rozmaitych stylów posthumanistycznego myślenia w refleksji nad kulturą lokalną i kulturą globalną oraz ich wzajemnymi relacjami. Autorzy tekstów skatalogowanych w tomie demonstrują znajomość tendencji, nurtów i aspektów posthumanizmu wyłaniających się z toczonych na świecie debat i dyskusji oraz i tekstów podstawowych dla tej dziedziny.
prof. Zofia Kolbuszewska
Tytuł Po humanizmie. Od technokrytyki do animal studies Autorzy Zuzanna Ładyga (red.), Justyna Włodarczyk (red.) Wydawnictwo Katedra Wydawnictwo Naukowe EAN 9788365155078 ISBN 9788365155078 Kategoria Literatura, Nauki humanistyczne ilość stron 340 Format 12x19,5 cm Rok wydania 2016 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Po humanizmie. Od technokrytyki do animal studies. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.