W opracowaniu podjęto próbę wskazania możliwości wykorzystania teorii gier w dziedzinie bezpieczeństwa, zwłaszcza do celów dydaktycznych. Przedstawiono najróżniejsze podejścia do problematyki podejmowania decyzji i przykłady użycia teoriogrowych modeli w procesach podejmowania decyzji w dziedzinie bezpieczeństwa..
W części pierwszej, poświęconej teorii decyzji omówiono podstawowe pojęcia dotyczące decyzji i decydowania, a także sposoby systematyzowania i klasyfikowania decyzji. Wyjaśniono, na czym polega maksymalizacja użyteczności i racjonalny sposób podejmowania decyzji. Omówiono proces decyzyjny i różnice pomiędzy racjonalnym a nieracjonalnym sposobem podejmowania decyzji. Zaprezentowano jeszcze przykładowe modele podejmowania decyzji.
Część drugą poświęcono decyzjom w naukach o bezpieczeństwie. W kolejnych rozdziałach omówiono takie zagadnienia jak: planowanie i podejmowanie decyzji w obszarze bezpieczeństwa, decyzje w zarządzaniu kryzysowym, ryzyko decyzyjne, podejmowanie decyzji w sytuacjach kryzysowych oraz zagrożenia decydowania w warunkach zespołu. Następnie wyodrębniono metody i sposoby doskonalenia, a także wspomagania decyzji w dziedzinie bezpieczeństwa. Część tę kończy prezentacja i omówienie (na przykładach) mechanizmów działania modeli decyzyjnych w obszarze bezpieczeństwie.
Ostatnia część poświęcona została teorii gier. Przedstawiono genezę i istotę teorii gier, podstawowe mechanizmy, a także strukturę teorii gier. Omówiono kwestie dotyczące równowagi w grze oraz najróżniejszych jej typów. Najwięcej miejsca poświecono równowadze Nasha, optimum Pareto i wartość Shapleya. Następnie (na przykładach) dokonano prezentacji rodzajów i typów gier ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów działania gier niekooperacyjnych (w warunkach konfliktu) i gier kooperacyjnych (w warunkach współpracy i koalicji). Pracę kończą przykłady wykorzystania gier decyzyjnych w dziedzinie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Gry te zostały omówione i objaśnione w sposób nad wyraz szczegółowy, akcentując w ten sposób możliwości poręcznego zastosowania teorii gier w obszarze bezpieczeństwa.
Monografia skierowana jest do osób zainteresowanych tematyką gier decyzyjnych, do osób świata nauki, jak dodatkowo do studentów nauk o bezpieczeństwie. Może posłużyć jako podręcznik do przedmiotu gry decyzyjne.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Gry decyzyjne narzędziem w naukach o bezpieczeństwie. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.