W latach międzywojennych Włocławek był największym miastem powiatowym ówczesnego województwa warszawskiego, i choć daleko mu było do metropolii, to jednak przeżył ważny okres rozwoju, co wyraźnie zaznaczyło się w jego strukturze, przestrzeni i architekturze.
Substancja architektoniczna Włocławka lat międzywojennych jest zjawiskiem niemal niedostrzegalnym w ogólnopolskich badaniach tego okresu, choć bez wątpienia na taką uwagę zasługuje. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie lata międzywojenne ostatecznie ukształtowały obraz centralnej części miasta; wówczas powstało dużo ciekawych budynków, które w prowincjonalnej mikroskali były odzwierciedleniem zjawisk zachodzących w architekturze polskiej i europejskiej.
Zajmują one stanowcze miejsce w zabudowie miejskiej nie tylko pod względem liczby obiektów, stwarzających nieraz całe enklawy architektoniczne, lecz także jako mocny znak plastyczny, kontrastujący równocześnie z dekoratywnymi formami sprzed I wojny światowej, jak także z powojennymi blokami i niejednoznaczną, trudną jeszcze do ostatecznej oceny architekturą współczesną.
Brak należytego rozpoznania architektury międzywojennej pod względem naukowym i artystycznym, a w efekcie brak świadomości co do jej znaczenia i wartości powoduje, że z przestrzeni miejskiej od dłuższego już czasu znikają kolejne, wartościowe realizacje.
Tytuł Architektura Włocławka Autor Michał Pszczółkowski Wydawnictwo KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY MICHAŁ KOLIŃSKI EAN 9788377294918 ISBN 9788377294918 Kategoria Sztuka\Architektura liczba stron 340 Format 20.5x28.5x1.9 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 1.125 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Architektura Włocławka - Michał Pszczółkowski. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.