Polityka Polska pismo środowiska Ruchu Młodej Polski (RMP) stała się w latach 80-tych XX w. Głównym ośrodkiem krystalizacji myśli i strategii prawicowej opozycji antykomunistycznej. Jej znaczenie polegało na ogół na stworzeniu języka, którym pod koniec lat 80-tych i w latach 90-tych niemal cała prawica (i nie tylko) opisywała rzeczywistość schyłkowego PRL-u, cykl odzyskiwania suwerenności przez Polaków, dominację na scenie politycznej postsolidarnościowej lewicy, ale i w środkuprawicowe obfity. W tym sensie czternaście numerów pisma opublikowanych do 1989 r. I pięć numerów, które wydano już legalnie, stało się prawdziwą szkołą myślenia i działania politycznego dla ludzi, którzy w III Rzeczypospolitej znaleźli się w tak odmiennych ugrupowaniach jak Unia Demokratyczna i Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, redagowali i Gazetę Wyborczą, i Gościa Niedzielnego, i Pro Fide, Rege et Lege. Warto więc przyjrzeć się Polityce Polskiej właśnie z perspektywy jej znaczenia dla polityki polskiej lat 80-tych i 90-tych, mocniej zaakcentować wątki, które dla jej autorów nie za każdym razem były najważniejsze, pokazać wyraźne dziś, a wówczas nieoczywiste,
stanowczy błąd wielu programów politycznych polega na myleniu perspektywy: program celów maksymalnych traktowany jest jako program celów bieżących. Uważamy, że ten błąd był bodaj główną przyczyną przegranej Solidności w grudniu 1981 roku. W wyjątkowo niełatwej sytuacji, w jakiej znajduje się sprawa polska, tego błędu perspektywy popełniać nie wolno.
W naszych rozważaniach chcemy go uniknąć. Jesteśmy wierni wizji niepodległej, demokratycznej Polski, ale nie łudzimy się, by mogła być ona uznana za realny program na dziś i na jutro. By program polskich celów maksymalnych mógł być urzeczywistniony w przyszłości, konieczne jest spełnienie pewnych zewnętrznych warunków, na które nasz wpływ może być jedynie ograniczony, i osiągnięcie poprzez nas szeregu celów etapowych. To już zależy z zasady od nas. Będą one stanowić konieczny fundament przyszłej niepodległości. Punktem wyjścia dla sformułowania programu na dziś i na bliską, dającą się przewidzieć przyszłość, musi być realistyczna ocena aktualnego stanu sprawy polskiej. (fragment tekstu pomiędzy Polską naszych pragnień a Polską naszych możliwości, 1984)
Tytuł Polska naszych pragnień, Polska naszych możliwości Autor praca zbiorowa Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej EAN 9788362628322 ISBN 9788362628322 Kategoria Literatura, Literatura faktu, reportaż ilość stron 522 Format 16,5x24 cm Rok wydania 2013 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Polska naszych pragnień Polska naszych możliwości Tom 1. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.