Heglowskie zafałszowanie istoty chrześcijaństwa to kwestia niezwykle złożona i nieprzystępna do jednoznacznego wyjaśnienia. W niniejszej rozprawie stawiamy sobie skromniejsze cele. Zakładając, że rzeczywiście mogło dojść do wyraźnego wykroczenia poza ortodoksję chrześcijańską (tu: luterańską), pytamy, czy na gruncie filozofii Hegla realne jest utrzymanie transcendencji Boga.
Jeśli tak, to jak należałoby ją rozumieć, a także w jaki sposób odnosi się ona do immanentnej wiedzy o Bogu? W pytaniu o immanencję i transcendencję Boga względem ludzkiej świadomości i w związanym z tym pytaniem o Boską poznawalność i niepoznawalność pojawia się kwestia tajemnicy Boga.
Czy samoobjawienie Boga, o którym Hegel mówi w religii jawnej, ostatecznie odsłania ukryte istnienie Boga czy nie? Innymi słowy, czy jest w Bogu miejsce na tajemnicę czy przeciwnie, Bóg jest, jeśli nie dla jednostki ludzkiej, to przynajmniej dla gatunku ludzkiego zyskującego w dziejach samowiedzę, Bytem możliwym do pełnego i jasnego poznania, gdyż cała jego Boska treść ujawnia się ostatecznie w ludzkiej świadomości? [...] Czy może racjonalne poznawanie owej transcendentnej Boskiej głębi prowadzi nas do nieskończonego naukowego postępu? I co miałoby to znaczyć? Czy w ogóle u Hegla jest miejsce dla samoistnego i niezależnego od skończonego świata istnienia Boga? Tytuł Rozum wobec chrześcijańskiego Objawienia Autor Antoni Szwed Wydawnictwo Marek Derewiecki EAN 9788361199458 ISBN 9788361199458 Kategoria Literatura, Filozofia ilość stron 584 Format 15,5x21 cm Rok wydania 2011 Oprawa twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rozum wobec chrześcijańskiego Objawienia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.