Terapia funkcji wzrokowych to komplet 32 plansz i kartonowych obrazków, które są wartościową pomocą w ułatwianiu rozwoju poznawczego niemowląt i starszych dzieci.
Zawartość teczki podzielona jest na trzy grupy:
- materiał tematyczny (chleb, ser, gruszka, jabłko);
- materiał atematyczny (figury: kwadrat, trójkąt, prostokąt, koło);
- materiał literowy (samogłoski: A, E, I, O, U, Y).
komplet posiada karty z solidnie skontrastowanymi wzorami (czerwono-żółte), których liczba na prezentowanych planszach stopniowo wzrasta (1-5 części). Ponadto do kart dołączono grube, kartonowe części do wypychania, którymi można posłużyć się w trakcie ćwiczeń identyfikowania.
Dla kogo?
pakiet mieści karty, które kształtują funkcje wyraźne dla wczesnego etapu rozwoju dziecka. Można je zatem wykorzystać w pracy z kilkumiesięcznymi dziećmi, jako narzędzie do stymulacji i rozwijania prymarnych umiejętności. Zestaw jest istotnie polecany dzieciom starszym, które zatrzymały się na tym etapie rozwoju funkcji poznawczych albo są bardziej aktywne w trakcie prezentacji przedsta-wianych wzorów.
Cele terapeutyczne
Praca z zestawem pozytywnie wpłynie na rozwój zdolności:
- nawiązywania kontaktu wzrokowego,
- utrzymywania wspólnego pola widzenia,
- widzenia w szerszym polu,
- kontroli wzrokowej realizowanych czynności,
- koordynacji wizualnie-ruchowej.
Plansze i tekturowe obrazki pozwolą na taką aktywność dziecka, która rozwinie funkcje wzrokowe niezbędne do pracy na wyższym etapie. Kontynuując pracę, dziecko będzie mogło stosować poznane schematy działania w nowych sytuacjach oraz uczyć się modyfikować dotychczasowe sposoby rozwiązywania zadań.
Praca z kartami wykształci u dziecka:
- umiejętność obserwacji,
- gest wskazywania,
- umiejętność rozwiązywania zadań (schematy działania).
Jak pracować?
Zadaniem terapeuty jest rozwijać umiejętność skupienia wzroku na demonstrujenym wzorze przez wskazywanie go palcem i nałożenie wyciętego, takiego samego obrazka na prezentowanym /innym razem pod obrazkiem/. Każdemu zadaniu powinno towarzyszyć słowo, np.: Tu jabłko. Gdzie jabłko? Pokaż jabłko. Połóż jabłko.
Na kolejnych planszach ilość obrazków sukcesywnie wzrasta, zwiększając pole patrzenia/widzenia dziecka. Zadanie wykonuje dziecko w ten sam sposób, szukając optymalnego obrazka. W tym etapie pracy terapeuta zawsze demonstruje jeden wycięty obrazek, także w sytuacji, gdy karta gromadzi większą ilość obrazków. Dopiero po ułożeniu jednego obrazka, prezentuje następny. Kończy pracę, gdy karta zostanie zapełniona.
W kolejnym etapie pracy wracamy do pierwszej strony. Tym razem terapeuta pod planszą rozkłada za każdym razem pięć wyciętych obrazków. Dziecko przygląda się obrazkowi /potem obrazkom/ na karcie i wyszukuje spomiędzy wszystkich wyciętych ten, który jest prezentowany.
Stymulacja powinna przebiegać etapami, z zachowaniem kolejności pojawiania się umiejętności w rozwoju dziecka. Wykorzystywane ćwiczenia powinny uwzględniać rozwojowe możliwości dziecka.
Tytuł Terapia funkcji wzrokowych część 3 Autor Agnieszka Bala Wydawnictwo Wir EAN 9788365423207 ISBN 9788365423207 Kategoria Książki\Logopedia,Pedagogika,Dydaktyka ilość stron 32 Rok wydania 2017
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Terapia funkcji wzrokowych cz.3. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.