„Zdecydowaliśmy się na opublikowanie naszej dyskusji, ponieważ sądzimy, iż obowiązkiem intelektualistów jest prezentowanie na szerszym forum publicznym ostrzegawczych prognoz i refleksji nad procesami, których dynamika niespodzianie przyśpiesza.
Takim właśnie procesem jest narastająca w skali globalnej fala nacjonalizmów. Przyjęliśmy określenie „nowy nacjonalizm", ponieważ mamy do czynienia ze swoistym Odrodzeniem, w nowych warunkach, agresywnych postaw, poglądów i polityki, która, wydawałoby się, wygasła już raz na za każdym razem po strasznych doświadczeniach dwóch wojen światowych.
[…] Jedną z najważniejszych sił napędzających bezmiar ówczesnych cierpień były nacjonalizmy, niejednokrotnie obłąkane i fanatyczne, które legły u podłoża konfliktów i dostarczały im paliwa. Wydawało się, iż to paliwo się zużyło, a tymczasem pojawia się znowu w wielu miejscach świata.
Czy globalizacja i integracja międzyludzkich przestrzeni ulegnie zahamowaniu albo cofnięciu? Czy nacjonalizm stanie się ponownie zarzewiem pożaru? Jak można go pokonać? W naszej rozmowie z jednej strony próbowaliśmy zmierzyć się z problemem uwarunkowań nowego nacjonalizmu i sporządzić swoistą mapę frustracji, które wyzwalają agresję.
Z drugiej strony nie unikaliśmy rozważań o palecie osiągalnych następstw owego nacjonalizmu, o scenariuszach przyszłości. W tym kontekście dyskutujemy zwłaszcza o nowym pragmatyzmie, który w sposób oczywisty jawi się jako przeciwwaga nie tylko dla nowego nacjonalizmu, lecz także neoliberalizmu, którego niepowodzenie w obszernej mierze przyczyniło się do pojawienia się nowego nacjonalizmu." Grzegorz W.
Kołodko - intelektualista i polityk, teoretyk ekonomii i praktyk strategii rozwoju społeczno-gospodarczego. Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego.
Jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych, czterokrotnie wicepremier i minister finansów w latach 1994–1997 i 2002–2003. Ekspert międzynarodowych organizacji. Członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury.
Wykładał m.in. Na Yale i UCLA. Autor i redaktor naukowy 50 książek, a także licznych artykułów opublikowanych w 26 językach. Najczęściej na świecie cytowany polski ekonomista. Doktor honoris causa dziesięciu zagranicznych uniwersytetów.
Maratończyk, autor wystaw fotograficznych, podróżnik, który zwiedził 170 krajów. Andrzej K. Koźmiński - ekonomista i socjolog specjalizujący się w problematyce zarządzania i transformacji ustrojowej, członek PAN oraz wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych, doktor honoris causa.
W latach 1981–1987 pierwszy demokratycznie wybrany Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca i pierwszy rektor Akademii Leona Koźmińskiego (w latach 1993–2011), aktualnie Prezydent tej Uczelni.
Wykładowca wielu cenionych uczelni amerykańskich i europejskich. Autor ponad 40 książek i ponad 400 artykułów naukowych opublikowanych w wielu językach, zwykle cytowany polski badacz w dziedzinie nauk zarządzania.
Przewodniczący i członek rad nadzorczych spółek notowanych na GPW w Warszawie. Miłośnik konwencjonalnej motoryzacji i kolekcjoner polskiego malarstwa XIX wieku. Tytuł Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm Autorzy Grzegorz W.
Kołodko, Andrzej K. Koźmiński Wydawnictwo Prószyński Media EAN 9788381230346 ISBN 9788381230346 Kategoria Literatura\Publicystyka liczba stron 272 Format 16.5x23.5x2 cm Rok wydania 2017 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.39 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.