Polski pogrom ludności żydowskiej we Lwowie miał miejsce 22 i 23 listopada 1918. Lwów - kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918 jest pierwszym wielkim studium poświęconym temu wydarzeniu, które w polskich opracowaniach historycznych jest albo kompletnie przemilczane, albo sprowadzane do fali rabunków dokonywanych z reguły poprzez ukraińskich i żydowskich (!) bandytów oraz dezerterów z armii austriackiej w ogarniętym wojennym chaosem mieście.
Istnieje też inna polska wersja wydarzeń oskarżająca Żydów o zaatakowanie polskich żołnierzy, którzy musieli się bronić. Rzetelne opisanie pogromu we Lwowie prezentuje, iż to legendarni obrońcy Lwowa wraz z żołnierzami odsieczy, która przybyła z Krakowa i Przemyśla, stanowili podstawową grupę inicjatorów i sprawców pogromu.
To oni rozpoczęli rabunki, gwałty i morderstwa w lwowskiej dzielnicy zamieszkałej poprzez ok. 70 000 Żydów we wczesnych godzinach porannych 22 listopada 1918 roku. Do pogromu niemal natychmiast dołączyła polska ludność cywilna Lwowa, w tym także przedstawiciele jej najwyższych warstw społecznych.
Autor podjął się przedstawienia nad wyraz ważnego wydarzenia (a właściwie kolekcji wydarzeń) z historii Polski, celowo pomijanych i zakłamywanych (...). Wydaje się, iż książka G. Gaudena może nie tylko pokazać te wydarzenia szerszemu gronu czytelników,na dodatek skłonić polskich historyków do podjęcia głębszych badań.
dr Agnieszka Biedrzycka (z recenzji) Grzegorz Gauden - z wykształcenia jest prawnikiem i ekonomistą. Był działaczem i dziennikarzem Solidarności w Poznaniu. Został internowany 13 grudnia 1981 roku. W latach 1984-1993 przebywał na emigracji w Szwecji.
Po powrocie do Polski był wydawcą prasy. W latach 2004-2006 był redaktorem naczelnym,,Rzeczpospolitej\'\', a w latach 2008-2016 dyrektorem Instytutu Książki w Krakowie.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Lwów - kres iluzji. opowieść o pogromie listopadowym 1918. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.