Przedmiotem niniejszego opracowania będą dzieje tych, co wędrowali z ciekawości i braku zajęcia. Obejmuje ono okres od narodzin pierwotnej turystyki w czasach starożytnych do upadku sytemu komunistycznego w Europie na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w.
Autor zwrócił uwagę na rozmaite rodzaje turystyki nie tylko wypoczynkową czy zdrowotną, lecz także wiejską, pielgrzymkową, gastronomiczną, kulturową czy militarną. W poszczególnych rozdziałach omawia się kwestie związane z uwarunkowaniami prawno-politycznymi rozwoju turystyki, ze zmianami w sposobie podróżowania i tworzenia się infrastruktury turystycznej (jak hotele, sanatoria, biura podróży, przewodniki) i z przemianami obyczajowymi towarzyszącymi wyjazdom.
Dotychczasowe opracowania dotyczące dziejów turystyki były przede wszystkim autorstwa specjalistów od turyzmu, ekonomistów. Twórca tej pracy jest historykiem i poprzez pryzmat tej dziedziny nauki patrzy na dzieje wypoczynku. Niniejsza książka nie stanowi konwencjonalnego podręcznika z wykresami, tabelkami, pytaniami kontrolnymi, ale raczej opowieść historyczną o dawniejszych turystach.
Tytuł Historia turystyki. Polska i świat Autor Tadeusz Stegner Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego EAN 9788378655077 ISBN 9788378655077 Kategoria Literatura, Historia ilość stron 296 Format 240x165x17 mm Rok wydania 2016 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Historia turystyki. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.