Zmierzch zachodniego kapitalizmu jest dla autora okazją do postawienia szeregu fundamentalnych pytań. Czy nowoczesność, indywidualizm i miejskość są rzeczywiście europejskimi wynalazkami? Czy kapitalizm powstał wraz z brytyjską rewolucją przemysłową, czy może jest tak stary jak ludzkość? W którym momencie ludzie zamieszkujący tereny współczesnej Polski wkroczyli w trend globalnych dziejów? Czy rok 1989 faktycznie był rewolucyjny, a Amerykanie wygrali zimną wojnę?Odruchowe odpowiedzi na tego rodzaju pytania typowo prowadzą nas w te same miejsca.
Ze względu na to, że nasza zbiorowa uwaga była przez długi czas skierowana na Zachód, na dodatek przez jego pryzmat patrzyliśmy na samych siebie. Dlatego ta książka podsuwa czytelnikom i czytelniczkom inne lustro – takie, które pozwala spojrzeć na siebie z nowej, globalnej perspektywy.„Mamy do czynienia z pracą prawdziwie oryginalną, twórczą, stawiającą świeże pytania i otwierającą nieznane jeszcze perspektywy.
Dzięki pomysłowości i przenikliwości Pobłockiego dowiadujemy się, dlaczego Los Angeles jest pierwszym miastem postamerykańskim, poznajemy Mieszka I jako wybitnego łowcę niewolników, rozumiemy znaczenie Złotego Gułagu, nie dziwi nas przekonanie, iż w świecie rajów podatkowych Kajmany są większe niż Ameryka Południowa, a Mauritius obszerniejszy niżeli Afryka, godząc się przy okazji z tym, iż pogląd, według którego pieniądz wywodzi się w podmiany, dla chińskich myślicieli byłby zwykłym zabobonem.
To wszystko osiągalne jest dzięki temu, iż autor odkrywa przed nami nieznaną, zaskakującą historię kapitalizmu, a w konsekwencji także alternatywne dzieje pieniądza, przemysłu, własności, pracy, chłopów i miasta.” – z recenzji prof.
Waldemara KuligowskiegoKacper Pobłocki jest antropologiem społecznym. Kształcił się w United World College of the Atlantic (wielka Brytania), University College Utrecht (Holandia) oraz Central European University (Węgry).
Jego praca doktorska pt. The Cunning of Class – Urbanization of Inequality in Post-war Poland (2010) została wyznaczona nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Autor tekstów z zakresu studiów miejskich, antropologii porównawczej i ekonomicznej i historii społecznej.
W 2009 roku stypendysta kierowanego poprzez Davida Harveya ośrodka The Center for Place, Culture and Politics przy The City University of New York. Współautor książki Anty-bezradnik przestrzenny – prawo do miasta w działaniu (2013, nagroda im.
Jerzego Regulskiego) i współredaktor książki Architektura niezrównoważona (2016). Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Centrum Europejskich Studiów Lokalnych i Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kapitalizm historia krótkiego trwania. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.