Liberalizm polski to antologia publicystyki i dokumentów związanych z działalnością Kongresu Liberalno-Demokratycznego, publikowanych na łamach Przeglądu Politycznego (od 1987 do 2012 roku), poprzedzona wstępem prof.
Ireneusza Krzemińskiego, autora wyboru. Posiada najciekawsze teksty ze współczesnej polskiej myśli liberalnej reprezentowanej poprzez gdańskie środowisko tego nurtu, a także jego zwięzłą historię od czasów karnawału Solidarności w 1980 roku do zjednoczenia Kongresu Liberalno-Demokratycznego z Unią Wolności w 1994 roku.
pokazuje rodzenie się myślenia liberalnego w społeczeństwie polskim w schyłkowym okresie PRL-u i dążenie jego wyrazicieli do powiązania indywidualnej wolności i swobód obywatelskich z wolnością narodowo-obywatelską, z niepodległym państwem.
Teksty ponad 50 autorów zawarte w antologii dotyczą pytań o polską tożsamość i stosunek do innych, do tradycji w całej jej różnorodności kulturowo-etniczno-religijnej, o współczesny patriotyzm, o granice swobody działalności gospodarczej, wolności osobistej i zbiorowej.
Niemniej choćby tak obszerny wybór nie może wyczerpać wszelkich tematów dyskursu liberalnego. Intencją autora wyboru jest pokazanie Czytelnikowi, że stereotypowy i dominujący w debacie publicznej obraz polskiego liberalizmu i liberała jest dalece uproszczony i nie oddaje równocześnie wielowątkowości tego nurtu polskiego życia ideowo-politycznego ostatnich 30 lat, jak i praktyki politycznej czerpiącej z jego wartości.
Przedstawione w antologii teksty pozwolą Czytelnikowi na własną ocenę, a także umożliwią bliższe poznanie jednego ze współczesnych polskich nurtów ideowych wzbudzających skrajne emocje i oceny w debacie publicznej.
Tytuł Liberalizm polski Autor Ireneusz Krzemiński Wydawnictwo Sedno EAN 9788363354367 ISBN 9788363354367 Kategoria Literatura, Historia ilość stron 584 Format 16x23,5 cm Rok wydania 2015 Oprawa twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Liberalizm polski. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.