Ojciec chrzestny "Wiedźmina" o stanie współczesnej literatury i kultury, o otaczającej nas rzeczywistości, a z reguły o autorach, których przez lata swej działalności wypromował. Wydana pośmiertnie książka "Wasz cyrk, moje małpy.
Chronologiczny alfabet moich autorów" Macieja Parowskiego to fascynujące spojrzenie z bliska nie tylko na polską literaturę fantastyczną. Trudno znaleźć kogoś, kto na rozwój polskiej fantastyki wywarł obfity wpływ.
przez lata Maciej Parowski wspierał debiutujących - i nie tylko - autorów, promując ich dzieła na łamach "Fantastyki" i "Czasu Fantastyki". To ON jako pierwszy opublikował opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego o "Wiedźminie".
Ale Sapkowski nie był jedynym twórcą, któremu Parowski pomógł w karierze. Przez dekady pod jego skrzydłami rozwinęło się wielu autorów, dzięki niemu kształtowały się gusta odbiorców literatury i filmów fantasy w naszym kraju.
Książka "Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów" to zbiór opowieści i anegdot na temat autorów, z którymi miał styczność Maciej Parowski, lecz także wywiadów, felietonów i innych artykułów, których dużo nazbierało się poprzez te wszystkie lata.
Wyłania się z nich obraz fantastyki, lecz także szersze spojrzenie Parowskiego na polską kulturę. Sam miał przecież obszerny zmysł polemiczny i nieraz pokazywał wyjątkowo ostre pióro. Ze "swymi" autorami również czasem rozstawał się w złych relacjach, o czym w swej książce nie omieszkał wspomnieć w poświęconych im fragmentach.
Gdzieś w tle nad całym dziełem podwyższa się duch Stanisława Lema. Nie tylko przez wywiad z Mistrzem, lecz także swoiste "przerywniki" z opiniami najróżniejszych osób na jego temat. Pierwszy tom demonstrującej się już po śmierci Parowskiego książki "Wasz cyrk, moje małpy.
Chronologiczny alfabet moich autorów" obejmuje lata 1982-95. Kilka słów od Macieja Parowskiego Jacek Dukaj i Krzysztof Bartnicki należą do tych poszukiwaczy czy kabalistów literatury, którzy zaczynali w NF, a potem wędrowali poza dostępne mi horyzonty.
Poznaję się na ich literackich pierwocinach, zdobywam sympatię, choćby wdzięczność, potem wpadam w panikę, bo nie nadążam, a oni odruchowo dalej traktują mnie jak swojego. Jestem niczym kwoka, której los pozwolił wysiedzieć łabędzie jaja, a która dzisiaj wędruje nieszczęsna brzegiem jeziora pełna zgryzoty i zachwytu nad tym, co wyprawia jej przybrane potomstwo na przestworze wód.
Maciej Parowski Maciej Parowski we wspomnieniach Niemal wszystko, co się działow polskiej fantastyce poprzez ostatnie cztery dekady, działo się albo z inicjatywy Parowskiego, albo na złość Parowskiemu. Wojciech Orliński Bez Maćka i jego pisma nie złapałbym bakcyla fantastyki, a wtedy nie byłoby Tomka Bagińskiego - filmowca goniącego za marzeniami.
Pozostałbym na ziemi. Tomasz Bagiński Maciek był jednym z najpiekniejszych wewnętrznie ludzi, jakich znałem. Jakub drobnecki Do dzisiaj przechowuję pocztówkę z Królem Lwem, na której napisał maczkiem pochwałę dla "Tkacza iluzji" i tak upragnioną wiadomość, że tekst pójdzie do druku.
Ewa Bialołęcka Maciek Parowski poświęcił swoim autorom życie, odsuwając własną twórczość na dalszy plan. Jerzy Rzymowski Myślę, że dopiero dzisiaj, kiedy go zabrakło, będziemy mogli - będziemy musieli - uświadomić sobie w pełni, ile mu zawdzięczamy i ile zrobił nie tylko dla fantastyki, lecz w ogole dla całej polskiej kultury.
Michał Centarowski Kochał ludzi i ich szanował. To chyba najważniejsze. Łukasz Orbitowski prawidłowy redaktor musi być oczytany, musi też wiedzieć, jak pisać, umieć dotrzeć do sedna literackiej opowieści, wyciągnąć z niej maksimum tego, co wartościowe...
Wojciech Sedeńko Stając się "autorem Parowskiego", stawałeś się czlonkiem jego rodziny. Jacek Dukaj O autorze Maciej Parowski urodził się 27 grudnia 1942 roku w Warszawie, a zmarł 2 czerwca 2019 roku.
Był pisarzem fantastyki, krytykiem literackim i redaktorem. W latach 1992-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Fantastyka" i po zmianie nazwy "Nowa Fantastyka". Wydał m.in.
książki "Czas fantastyki", "Małpy mężczyzny Boga. Słowa" i "Małpy pana Boga. Obrazy", a także komiksy "Funky Koval" (z Bogusławem Polchem i Jackiem Rodkiem) czy "Wiedźmin" z Polchem i Andrzejem Sapkowskim.
SQN 2019, ISBN: 9788381293860, oprawa twarda, 536 s.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów. Tom 1. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.