spora dawka oryginalnego humoru wprost z bieszczadzkich połonin. Zbiór czterech, genialnie napisanych, stylizowanych na ludową gawędę opowiadań, których akcja rozgrywa się współcześnie w Bieszczadach. Ich bohaterami są tamtejsi mieszkańcy – ludzie prości, honorowi i hołdujący „konwencjonalnym wartościom", choć nieraz współczesność wdziera się bezpardonowo w ich życie.
Autor udanie i twórczo nawiązuje do popularnych „Opowieści Bieszczadzkich" Jerzego Janickiego czy „Na Skalnym Podhalu" Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
(1) DRAKA W CZARNEJ GÓRNEJ – Marian, mieszkaniec Tarczyna, postanawia odpocząć od żony i odwiedzić starego przyjaciela, który zaszył się w Bieszczadach. Jednak niewinna z pozoru wycieczka ekspresowo przemienia się w historię mrożącą krew w żyłach, którą wieńczy zaskakujący finał.
(2) MIARA CZŁOWIECZEŃSTWA – Czy policjanci w Bieszczadachmają serce? Oczywiście. Nawet ci twardzi stróże prawa, walczący z przestępczością górskiego pogranicza, też mogą się zakochać. Starszy aspirant z Czarnej Górnej postanawia zawalczyć o względy błyskotliwej sklepowej, jednak droga do zdobycia jej serca nie będzie prosta.
(3) NAPRAWDĘ pokaźne PIENIĄDZE – Jeden z mieszkańców wsi Ustrzyki Górne staje się nieprzewidzianie bogaty. Przynajmniej jak na tamtejsze standardy. Zachęcony przez miejscowych zakapiorów, postanawia zainwestować całą kwotę. Czy uda mu się odnieść sukces? Czy pieniądze zmienią jego życie na ulepszone?
(4) KIMADŁO U WAMPIRA – Czasami jedna sklepowa z Wetliny może dać człowiekowi więcej, niżeli obiecuje nie jeden polityk. A czasami ta sama sklepowa może wziąć wszystko. A jaką rolę w tej historii pełni wampir? Tego oczywiście nie możemy zdradzić!
NOTA O AUTORZE
Rafał Skowroński jest człowiekiem filmu i pisarzem. W roku 2015 ukończył wydział reżyserii w warszawskiej szkole filmowej AFiT. Przez kilka lat produkował filmy dokumentalne dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych pokazujące losy przedwojennych dyplomatów. Pracował na planach i przy produkcji seriali „Barwy szczęścia" i „Uzdrowisko". Jest autorem scenariusza i reżyserem komedii filmowej „Uczciwi ludzie", w którym grali pomiędzy innymi Wiktor Zborowski i Jadwiga Jankowska-Cieślak, a którego premiera miała miejsce w telewizji Canal Plus i w lecz Kino. Od lat publikuje opowiadania na łamach prasy literackiej i pisze scenariusze filmowe. Jego nowela „Druga kulka komisarza" zdobyła drugą nagrodę w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne. Jest również autorem cyklu opowiadań „Pewnego razu w Bieszczadach".
Fotografia na okładce: Rafał Skowroński.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Pewnego razu w Bieszczadach. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.