\n\n"W relacjach chory lekarz dziennikarz prawnik nierzadko występuje pewna dobrześć. Oto chory oczekuje wyleczenia, lekarz zadowolenia z wyleczenia, dziennikarz skandalu, a prawnik błędu lekarskiego.
(...) Dominująca dotychczas zasada zaufania chorego do lekarza ustępuje coraz bardziej miejsca zasadzie kompetencji lekarza. Zakresy dostępności pacjentów do lekarzy o najróżniejszym poziomie kompetencji warunkowane są przede wszystkim zasobami finansowymi.
Na wolnym rynku medycznym pacjent kupuje zaufanie do lekarza, z jednej strony, kierowany jego kwalifikacjami, z drugiej zaś, swymi możliwościami finansowymi."\n \n "Moje zainteresowania medycyną, jako prawnika i filozofa, sięgają pierwszych lat pracy naukowej.
Utrwalały się podczas studiów, a później praktyki medycznej mojej córki Małgosi. Po opublikowaniu w 1984 r. Książki Prawa narodzin, życia i śmierci (która do 2010 r. Została wydana już po raz dziesiąty) zostałem zaproszony w charakterze członka do Polskiej Akademii Medycyny.
Stąd pierwsze trzy części niniejszej książki oparte są na rozwiniętych i pogłębionych wątkach moich referatów wygłoszonych w trakcie sympozjów Polskiej Akademii Medycyny w Warszawie. Część czwarta książki powstawała w związku z zwiększaniem przedmiotu mojej książki Prawo amerykańskie w formie jej XI wydania.
Natomiast część piąta jest wersją artykułu opublikowanego w materiałach z konferencji naukowej zorganizowanej poprzez Lubelskie Towarzystwo Naukowe. \nJakkolwiek typowo sama książka znajduje swych czytelników, treści niniejszej kierowane są do wszelkich zainteresowanych normowaniem sztuki medycyny.
z zasady może ona zainteresować, mam nadzieję, teoretyków i praktyków, studentów i profesjonalistów - medycyny, prawa, filozofii, etyki, teologii, politologii, ekonomii i innych nauk społecznych."
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Medycyna a normy. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.