O ile miliard jest obszerniejszy od miliona? No cóż, milion sekund to 12 dni. Natomiast miliard sekund to… prawie 32 lata!
Żyjemy w świecie, w którym nasz sukces niejednokrotnie zależy od umiejętności przekazywania wartości liczbowych w jasny, zrozumiały sposób. Tylko jak sprawić, żeby liczby przyciągały uwagę — stały się „przyczepne"? Jak przekształcać nudne informacje w atrakcyjne opowieści? Czy istnieją jakieś metody pomagające ludziom w zrozumieniu informacji i podejmowaniu optymalniejszych decyzji w oparciu o liczby?
Chip Heath zasłynął z tego, że nauczył nas, jak opowiadać „przyczepne historie", czyli takie, które zostają w pamięci na dłużej. A dzisiaj, w swojej najnowszej książce, ukazuje zasady pozwalające „przetłumaczyć" liczby na język, który jesteśmy w stanie zrozumieć i wykorzystać. Książka pełna jest ergonomicznych wskazówek dotyczących właściwego wyjaśniania wartości liczbowych. Mieści także sporo żywych przykładów „przed i po", demonstrujących, jak dla wielu abstrakcyjną liczbę można zaprezentować tak, aby ludzie pojęli ją bezproblemowo. Odszukamy tu ponad trzydzieści zróżnicowanego rodzaju zasad i wskazówek, takich jak:
• PROSTA PERSPEKTYWA: Dodaj jedno proste zdanie z porównaniem, według badaczy z producenta Microsoft podwaja to poprawność zapamiętywania faktów
• KONWERSJA NA proces:Wykorzystaj intuicyjne zrozumienie pojęcia czasu (5 GB muzyki to „2 miesiące dojazdów do pracy bez powtarzania któregokolwiek utworu")
• KOTWICE EMOCJONALNE: Przedstaw liczbę w sposób, który wzbudza emocje i jest dla ludzi ważny („ta procedura medyczna podwoi liczbę kobiet, którym uda się pokonać raka piersi")
W Liczby się liczą wyszukasz wszystko: od problemów globalnych, po logistykę prowadzenia marki technologicznej albo gospodarstwa rolnego albo wytłumaczenie tego, ile butelek coli musiałbyś pić, gdybyś spalał kalorie w tempie, w jakim robi to koliber. Ta książka jednocześnie tym, którzy kochają matematykę, jak i tym, którzy jej nienawidzą, pomoże przekładać wartości liczbowe na język zrozumiały dla innych, dzięki temu będziemy w stanie w obszerniejszym stopniu opierać nasze decyzje — w szkole, pracy i domu — na twardych danych.
Wstęp do polskiego wydania książki napisała Janina Bąk, autorka książki Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady,dostać Nobla?
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Liczby się liczą. data storytelling, czyli jak opowiadać o danych. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.