Kolejna praca Jakuba Wozinskiego napisana z całkowitą pasją i nietuzinkową narracją historycznych relacji handlowych Polski. To jedna z niewielu prac na naszym rynku wydawniczym, która w kompleksowy sposób ukazuje historię gospodarczą naszej ojczyzny w odniesieniu do modnych aktualnie pojęć szlaków handlowych, a także interesów geopolitycznych czy choćby geostrategicznych. Czytelnik sięgając po tę książkę dostaje pasjonujący szkic historyczno-polityczny, po lekturze którego niemało wydarzeń historycznych zostanie odczytanych w zupełnie inny sposób niż dotychczas.
Tytuł tej książki odwołuje się do bodajże najważniejszej arterii handlowej, która kształtowała nasze dzieje jeszcze przed epoką kolonialną. Losy polskiej gospodarki, lecz i całego kraju, rozstrzygały się właśnie w tych dwóch kluczowych obszarach: u ujścia Wisły, które, jak staram się udowodnić, nie zostało niestety nigdy w pełni podporządkowane polskim interesom; a także nad Morzem Czarnym, które otwierało nas na szlaki handlowe prowadzące w stronę Persji, Azji Środkowej czy także Indii. Nie jest absolutnie dziełem przypadku to, iż odrodzone w czasach rządów Władysława Łokietka Królestwo Polskie rozbudowywało się właśnie wokół osi łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym.
Dla Polski współpraca z Rzymem oznaczała nie tylko szansę na cywilizacyjny awans, lecz zapewniała także podpięcie się pod pewien szerszy projekt społeczno-geopolityczny, umożliwiający bezpieczną i dostatnią egzystencję. Załamanie się tego projektu w następstwie rewolucji protestanckiej stanowiło praprzyczynę stopniowego gospodarczego upadku Polski. Obóz protestancki bezlitośnie wgniótł Polskę w europejski interior i skazał na powolne dogorywanie na peryferiach głównych szlaków handlowych.
Jakub Wozinski (ur. 1984) – doktor filozofii, tłumacz i publicysta, m.in.: „Do Rzeczy",, "Polonii Christiana" i „Najwyższego Czasu!", autor książek: Historia pisana pieniądzem (2013),To NIE musi być państwowe (2014), Dzieje kapitalizmu (2016) i Liberalizm to nie wolność (2019), mąż, ojciec czterech synów. Pasjonat odkrywania i opisywania przeważnie pomijanych przez główny kierunek historiografii związków przyczynowo-skutkowych, w szczególności w zakresie historii gospodarczej.
Autor o swojej pracy:https://www.youtube.com/watch?v=PPJLcZ8mVIQ&feature=emb_imp_woyt&ab_channel=WydawnictwoProhibita
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Od ujścia wisły po morze czarne. handlowo-gospodarcze tło dziejów polski (do 1572 roku). tom 1. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.