Dlaczego tak nieraz nie czujemy się szczęśliwi? Dlaczego dręczy nas brak czasu, lęk przed porażką czy obsesja kontrolowania wszystkiego? Jak mamy sobie radzić z egzystencjalnymi wątpliwościami, obawami, frustracją i zmęczeniem, które nasilają się jeszcze w epoce globalnej pandemii? Andrea Colamedici i Maura Gancitano starają się zainspirować nas do poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące najważniejszych spraw życiowych. Za pomocą myśli starożytnych i współczesnych filozofów oraz użytecznych ćwiczeń pokazują, jak odnaleźć siebie i dzięki czemu rozkwitnąć. Przekonują, że filozofia może mieć ogromny wpływ na współczesne życie i usprawniać podejmowanie kluczowych decyzji. Mowa o filozofii rozumianej nie jako intelektualna rozrywka, ale traktowanej jako most prowadzący na drugi brzeg, jako prawdziwa sztuka życia w harmonii, {pomocn|przydatn)a w odnalezieniu naszego miejsca w świecie.
Życie jest ciągiem pytań, na które nieustannie poszukujemy odpowiedzi. Aby nam pomóc, Andrea Colamedici i Maura Gancitano zabierają nas w mentalną podróż, prowadzą po nieznanych dotąd ścieżkach, a miejsca znajome pokazują z zupełnie nowej perspektywy. Spójrz na to filozoficznie to iskra inspiracji, która pozwala ponownie zachwycić się i zadziwić życiem. Karolina Polasik, autorka podcastu „Filozofia Po Prostu”
Współczesny świat jest absolutnie owładnięty obsesją szczęścia. Co gorsza, utożsamiamy je z rodzajem oszołomienia, jak po wielkim obżarstwie. Utwierdzamy się w przekonaniu, że aby osiągnąć szczęście, trzeba posiadać jak najwięcej, robić jak najwięcej, być „kimś”. Inaczej mówiąc, ciągle się doskonalić, bez ustanku, za wszelką cenę. Problem w tym, że ten pęd do rozwoju jest tak natrętny i ekspansywny, iż pochłania wszystko i nie zostawia w życiu przestrzeni na nic innego. I tak, w ciągłym pędzie do posiadania, bycia, robienia czegoś – pragnienie szczęścia ciągle wzrasta, a ono samo staje się bardziej nieosiągalne. Zdarzają nam się jedynie ulotne chwile radości, co w efekcie przygnębia nas jeszcze bardziej.
U podstaw naszej idei leży założenie, że filozofia jest nie tylko teorią, że powstała ona jako praktyka przemian, która ma nam pomagać zrozumieć i ożywić świat oraz nas samych. Taka była filozofia starożytna, zdolna wypracować serię prostych narzędzi o nieprzecenionej sile, które z powodzeniem można wykorzystać i dziś, jeśli tylko odczytamy je i odmienimy przez przypadki właściwe dla naszych czasów.
Andrea Colamedici i Maura Gancitano
Dostajemy do rąk narzędzie, które pod pewnymi względami jest absolutnym zaprzeczeniem typowego poradnika. Jest to mapa – ale niekompletna. Kompas, który nie wskazuje północy. Droga prowadząca zarazem wszędzie i nigdzie. Czerpiąc z myśli najstarszych szkół filozoficznych autorzy pokazują nam, że filozofia może nadal mieć ogromny wpływ na nasze życie i ułatwić podejmowanie kluczowych decyzji. Mowa o filozofii rozumianej nie jako intelektualna rozrywka, ale traktowanej jako most prowadzą...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Spójrz na to filozoficznie. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.