\n\n"Meritum. Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa" ma charakter swoistego merytorycznego wsparcia w rozwiązywaniu złożonych nierzadko problemów sprawozdawczości finansowej. Stąd również Autorzy skoncentrowali się na takiej prezentacji zagadnień, żeby była ona zrozumiała i przydatna w produkowaniu systemu rachunkowości jednostki budującego wysokiej jakości informację o finansowych efektach jej działalności.
Szczególny nacisk został położony na wieloaspektowe przedstawienie procedur związanych z identyfikacją, pomiarem i prezentacji różnorodnych transakcji ekonomicznych, zgodnych z obowiązującymi regulacjami rachunkowości.
\n\n Publikacja pomaga zrozumieć obszary odpowiedzialności i decyzje niezbędne do podjęcia w zakresie kształtowania systemów rachunkowości i konsekwencji dokonanych wyborów dla obrazu przyszłej sytuacji finansowej.
W tym znaczeniu jest poręczna równocześnie dla osób odpowiedzialnych formalno-prawnie za rachunkowość, jak i osób odpowiedzialnych wykonawczo za rachunkowość jednostki. \n\nKompleksowo omówione aspekty poręczne i przegląd innych regulacji powiązanych z danym potężnym tematem zezwalają na szersze spojrzenie na regulacje ustawy o rachunkowości i ułatwiają poruszanie się po innych przepisach istotnych w prowadzeniu działalności gospodarczej.
\n\nW niniejszym wydaniu usunięto lub widocznie ograniczono te zagadnienia, które obecnie nie budzą już w praktyce wątpliwości albo są na tyle niepowtarzalne (np. Ceny transferowe), iż wymagałyby obszernego powiększenia, co z kolei byłoby niezgodne z ideą "Meritum.
Rachunkowość. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa" jako opracowania o charakterze uniwersalnym. Zmiany w 11 wydaniu pozwoliły na uzyskanie przejrzystej struktury książki, odzwierciedlającej istotę i zadania systemu rachunkowości jednostki.
\n\nCzęść I obejmuje zagadnienia ogólne, zezwalające na zrozumienie dalszych rozważań. \n\nCzęść II zawiera kluczowe zasady pomiaru dokonywanego w systemie rachunkowości – ujęte od ogółu do szczegółu – w dwóch rozmiarach typowych dla tego systemu – rozmiarze wyceny bilansowej i ustalania wyniku finansowego przedsiębiorstwa.
\n\nCzęść III poświęcona jest prezentacji informacji generowanych przez system rachunkowości i obejmuje zasady sporządzania sprawozdania finansowego. Punktem wyjścia w procesie sporządzania sprawozdania jest polityka rachunkowości, dlatego stanowi ona przedmiot rozważań prowadzonych na początku tej części.
Kolejne treści prezentują podstawowe i pozostałe komponenty sprawozdania finansowego. \n\nW 11 wydaniu zmian dokonano w poszczególnych rozdziałach, które zostały poddane pokaźnej aktualizacji polegającej w szczególności na: \n\n◼ uwzględnieniu ostatnich zmian ustawy o rachunkowości (m.in.: w zakresie sprawozdań finansowych przedstawiono zasady ich sporządzania w formie elektronicznej i podpisywania kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym zaufanym profilem ePUAP), a także zmian ustawy o rachunkowości będących w trakcie procesu legislacyjnego (m.in.
zmiana, która pozwoli (pod pewnymi warunkami) na podpisywanie sprawozdania finansowego tylko przez jednego członka organu wieloosobowego kierującego jednostką (dotyczy art. 52 ust. 2b u.rach. – ustawa z dnia 14 października 2021 r.
o zmianie ustawy o rachunkowości, a także niektórych innych ustaw, uchwalona poprzez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 października 2021 r.), \n\n◼ uwzględnieniu – w podrozdziale dotyczącym środków trwałych – wybranych rozwiązań KSR 11 (wzbogacenie treści o przykłady ergonomiczne – sytuacyjne), \n\n◼ uwzględnieniu nowych i zaktualizowanych Krajowych Standardów Rachunkowości (m.in.
KSR 13 – zmiany w zakresie produktów (podrozdział 6.2) i nowego Stanowiska w sprawie rozrachunków z kontrahentami, które Komitet Standardów Rachunkowości przyjął w dniu 9 lipca 2019 r. (podrozdział 6.8), \n\n◼ wyróznioniu najważniejszych aktualnych zagadnień związanych z regulacjami prawa podatkowego, posiadających wpływ na system rachunkowości, \n\n◼ dodaniu nowych – bądź zaktualizowanych z powodu zmian prawa bilansowego – wielu przykładów ilustrujących istotę analizowanych problemów, bazujących na solidnych sytuacjach i okolicznościach występujących w praktyce, zezwalających zrozumieć sedno i konsekwencje objaśnianych zagadnień, \n\n◼ zaktualizowaniu rozliczeń w zakresie rozrachunków z tytułu wynagrodzeń pracowników w związku ze zmianą wynagrodzenia drobnego ustalonego poprzez Radę Ministrów na rok 2022.
\n\n W niniejszym opracowaniu szczególne miejsce zajmuje podatek dochodowy od osób prawnych, ponieważ to właśnie on najbardziej wpływa na system rachunkowości przedsiębiorstwa. Jego istotę i miejsce w systemie rachunkowości omówiono w Części I, zasady pomiaru – w Części II, natomiast skutki sprawozdawcze – w Części III.
\n\nW rozdziale dotyczącym podatku dochodowego odroczonego zmodyfikowana została struktura, a także dodano niemało przykładów liczbowych [m.in. Szeroko został omówiony dualizm istoty ekonomicznej podatku dochodowego odroczonego – w aspekcie pieniężnym i memoriałowy, podatek dochodowy odroczony a ulgi podatkowe – wyodrębniono rozwiązania zgodne z Krajowym Standardem Rachunkowości 2 „Podatek dochodowy", przedstawiono kategorię ulg podatkowych związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE)].
\n\n Reasumując, niniejsze wydanie pokazuje kluczowe, powszechnie występujące w praktyce, zagadnienia dotyczące systemu rachunkowości polskich przedsiębiorstw. Skoncentrowano się na podejściu sprawozdawczym, tj.
wycenie i prezentacji danych finansowych w sprawozdaniu finansowym, traktując ewidencję księgową jako "technologiczną" podstawę ich sporządzania. \n\nKsiążka posiada liczne przykłady i rysunki ilustrujące przedstawione zagadnienia.
Struktura tekstu jest klarowna, co ułatwia korzystanie z publikacji. Uwzględniono w niej wszystkie istotne zmiany w przepisach, które zostały uchwalone do dnia 15 października 2021 r. Obecnie stoimy w obliczu obszernych zmian dotyczących m.in.
przepisów podatkowych – tzw. Polski Ład – które wpłyną na system rachunkowości, w szczególności na procedury obliczeniowe oraz ewidencję księgową.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Meritum rachunkowość. rachunkowość i sprawozdawczość finansowa, AZ#3329FC7FEB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.