Patryk Szaj swobodnie porusza się po nieprzystępnej do określenia granicy między hermeneutyką i dekonstrukcją. Rekonstruuje hermeneutyczny rys dekonstrukcji jako radykalizacji hermeneutyki i odkrywa w niej twórczy potencjał interpretacyjny poezji Aleksandra Wata, Tadeusza Różewicza i Stanisława Barańczaka. Dominujące w książce rozważania o nierozstrzygalności podkreślają wyraźne pęknięcia w fundamentalnej konstytucji ludzkiego bycia-w-świecie. Podobnie jak dekonstrukcji nie da się sprowadzić do metody uprawiania filozofii, radykalnohermeneutyczna lektura poezji nie jest metodą uprawiania teorii literatury, lecz tym, co za Martinem Heideggerem można nazwać wydarzeniem (Ereignis): rozumienie poezji to wydarzenie, które wydarza się wewnątrz niej samej.
Szczegółowe analizy twórczości Wata, Różewicza i Barańczaka świadczą o nieprzeciętnym warsztacie badawczym Autora. Każde odwołanie do mocnego wiersza, lecz też do plejady istniejących interpretacji, równocześnie tekstów poetyckich, jak i hermeneutyczno-krytycznych, można czytać jako zaproszenie do rozmowy o tym, co w danym momencie ważne.
Książka Patryka Szaja jest erudycyjnie perfekcyjnie zrealizowanym pomysłem odczytania powojennej poezji polskiej przez pryzmat hermeneutyki krytycznej. Biegle orientując się w niełatwej filozoficzno-literackiej mapie świata, Autor dyskretnie, a przez to tym mocniej prezentuje, iż radykalnohermeneutyczna lektura poezji jest jego własną drogą docierania do rozumienia problemu badawczego, a tym samym – do siebie.
Prof. Dr hab. Andrzej Wierciński
Patryk Szaj – ur. 1989 r., doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca. Interesuje się teorią literatury, związkami pomiędzy literaturą a filozofią, ekokrytyką. Publikował m.in. W „Pamiętniku Literackim”, „Czasie Kultury”, „Analizie i Egzystencji”, „Kulturze Współczesnej”.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wierność trudności, AZ#3C9C26E8EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.