Jan Kraus przed wieloma laty uciekł z Czechosłowacji i trafił do niemieckiego więzienia. 99-letni Wenzel Winterberg nie rozstaje się z czerwonym bedekerem, przewodnikiem z 1913 roku, symbolem starego, uporządkowanego świata, świata tuż przed katastrofą… Obaj bohaterowie wyruszają w niezwykłą podróż.
Jadą pociągiem po współczesnej Europie, a równocześnie poruszają się po dawnej wielonarodowej, wielowyznaniowej monarchii. Szukają śladów wielkiej miłości Winterberga, Lenki, Żydówki, pierwszej kobiety na Księżycu.
Bohaterowie Ostatniej podróży Winterberga cierpią na napady Historii, a czytelnicy poznają ich osobiste i długo skrywane tajemnice. Jaroslav Rudiš nie unika skomplikowanych tematów, nie szczędzi gorzkich ocen, przedstawia przyczyny negatywnych zjawisk, nie zapomina jednak o humorze, z którego jest w Polsce nieprzeciętnie znany.
Jaroslav Rudiš (ur. 1972 w Turnovie) Czeski prozaik, dramatopisarz i scenarzysta. Debiutował w 2002 r. Powieścią Niebo pod Berlinem (wyd. Pol. 2007), za którą otrzymał Nagrodę Jiřego Ortena. Kolejne książki – Grandhotel (wyd.
pol. 2011), Koniec punku w Helsinkach (wyd. Pol. 2013), Cisza w Pradze (wyd. Pol. 2014), Aleja Narodowa (wyd. Pol. 2016) i Czeski Raj (wyd. Pol. 2020) – przyniosły autorowi sporo nagród literackich, w tym prestiżową Preis der Literaturhäuser (2018) czy Chamisso-Preis/Hellerau (2020).
Sukcesem okazała się także opublikowana we współpracy z grafikiem Jaromírem 99 trzytomowa powieść graficzna Alois Nebel (wyd. Pol. 2007–2008), na podstawie której powstał film animowany w reżyserii Tomáša Luňáka wyrózniony Europejską Nagrodą Filmową w 2012 r.
Ostatnia podróż Winterberga to pierwsza powieść Jaroslava Rudiša napisana w języku niemieckim. Poza twórczością literacką autor zajmuje się muzyką – śpiewa w zespole Kafka Band. Książkę Jaroslava Rudiša czyta się w rytmie niekończącej się podróży koleją żelazną, kiedy pociąg niespiesznie toczy się poprzez „krajobraz bitew, cmentarzy i ruin".
To powieść napisana hipnotycznym językiem wciągającym w świat Austro-Węgier, które istnieją jedynie w pamięci mężczyzny Winterberga i w czerwonym przewodniku po świecie, którego już nie ma. Hipnotyczny język.
Zaskakujące momenty, które zmieniają sposób patrzenia na świat. Odrobina gorzkiego humoru. Czeska melancholia. Ostatnia podróż Winterberga – powieść wybitna. Barbara Sadurska
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ostatnia podróż winterberga. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.