Katalonia, aktualnie jedna z autonomicznych wspólnot wytwarzających Królestwo Hiszpanii, jest regionem o bogatej i nieprzystępnej historii. W ciągu swych dziejów mieszkańcy Katalonii stali się społecznością świadomą swojej odmienności od sąsiadów i starannie tę odmienność kultywującą. Książka Ewy K. Kulak skupia się na losach regionu w XIX i na początku XX wieku, kiedy dokonuje się tak zwane odrodzenie katalońskiej kultury, a na ogół literatury w rodzimym języku, co prowadzi, u końca opisywanego okresu, do samookreślenia się Katalończyków jako narodu. W części pierwszej przedstawiony został rozwój katalońskiego ruchu narodowego, od początkowych działań posiadających na celu podkreślenie odrębności kulturowej regionu aż do powstania ugrupowań formułujących polityczne żądania i projekty prawnych rozwiązań, dzięki którym Katalonia miała osiągnąć autonomię w obrębie państwa hiszpańskiego. Część druga poświęcona jest analizie tekstów literackich i publicystycznych, w których wybitni przedstawiciele katalońskich elit literackich i naukowych starali się zdefiniować podstawowe cechy wyróżniające ich jako naród. Za kluczowe dla budowania obrazu własnego uznali oni język, historię oraz specyficzny charakter katalońskiego ludu. Te trzy elementy posłużyły im do wzbudzenia w katalońskim społeczeństwie dumy z jego duchowych i materialnych osiągnięć, a w wyniku czego do utrwalenia się silnego poczucia odrębnej tożsamości Katalończyków.
Ewa Krystyna Kulak jest pracownikiem Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie wykłada literaturę hiszpańską i historię Hiszpanii. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na ogół wokół dzieł literackich interpretowanych jako dokumenty życia społecznego. Jest autorką prac z zakresu literaturoznawstwa hiszpańskiego i francuskiego, w tym monografii Owoce hesperyjskich ogrodów. Obraz literatur Półwyspu Iberyjskiego w polskich wydawnictwach informacyjnych i popularnonaukowych (wyd. Adam Marszałek, Toruń 2002),, a także członkiem redakcji czasopisma „Estudios Hispánicos”.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kształtowanie się poczucia tożsamości katalończyków na podstawie piśmiennictwa okresu odrodzenia kulturalnego i narodowego (xix w.- początek xx w.), AZ#2A888ED3EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.