UWAGA!!! produkt cyfrowy! - Wysyłany po zakupie bezpośrednio na maila
Praca Agnieszki Daukszy podejmuje temat nad wyraz ważny dla nowoczesnej polskiej kultury i życia społecznego. Analizuje bowiem proces stopniowego, nieprzystępnego a choćby dramatycznego, wkraczania kobiet w przestrzeń publiczną, nie tylko dotąd zdominowaną poprzez mężczyzn, lecz też ustrukturowaną przez „męskocentryczne” kategorie obyczajowości, społecznego porządku, ekonomicznego interesu. Wnosi wartościowy, naukowy wkład do dotychczasowej wiedzy w analizowanym w pracy przedmiocie. I czyni to w sposób wysoce oryginalny; a to dlatego, iż skupia swoją uwagę nie tyle na przekraczaniu kolejnych progów emancypacyjnego postępu (choć tę ewolucję rejestruje) – zmianie miejsc, awansie społecznym, czy przemianach norm obyczajowych – co głównie na rozmiarach i formach kobiecego doświadczenia, które stało się udziałem tych świadomych czy bezwiednych emancypantek.
Z recenzji prof. Dra hab. Ryszarda Nycza
Agnieszka Dauksza już na wstępie deklaruje, iż tematem jej pracy będzie podmiotowość damska ujęta w procesie emancypacji, a zatem interesować ją będą, jak sama stwierdza: „kolejne stadia budzenia się damskiej świadomości emancypacyjnej”. (…) W rozprawie znajdziemy zwykle omówienie kulturowych obszarów, specyfiki wyzwalającej się twórczości kobiecej i relacji interpersonalnych. Powstała praca typowo o trudnościach, ograniczeniach emancypacyjnych, o konieczności nieprzerwanego przezwyciężania systemu ustrojowego, nawyków kulturowych i o konfrontacji z nowymi doświadczeniami. I to ważna zaleta rozprawy erudycyjnej, świadczącej o szerokich horyzontach autorki.
Z recenzji prof. Dr hab. Anny Łebkowskiej
Agnieszka Dauksza, doktorantka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego; publikowała m.in. W „Tekstach Drugich”, „Wielogłosie”, „Schulz Forum”, „Fragile”. Przygotowuje pracę doktorską poświęconą afektom w innowacyjnej literaturze i teorii.
UWAGA!!! produkt CYFROWY! - Wysyłany po zakupie bezpośrednio na maila.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kobiety na drodze, AZ#5874C823EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.