„Stanisław Stomma to nie tylko polityk, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli środowiska polskich intelektualistów katolickich, ale także bardzo aktywny publicysta, który zadebiutował już w 1931 r. Na łamach wileńskiego „Słowa" i generujeł do początku XXI w. Jego publicystyka ma charakter nieśmiertelny; bazując na historii Polski i uniwersalnych wartościach, jest praktyczna zarówno dla teoretyków polityki, jak i dla jej praktyków, dodatkowo dla wszystkich zainteresowanych wyborami ideowymi katolików świeckich nie tylko ubiegłego stulecia. To też własne drogi myśli politycznej, oryginalne poglądy i idee, a zwykle realizm polityczny. Kierując się swoją wiedzą i wyznawanymi wartościami, poszukiwał za każdym razem „mądrości etapu".
Z dzisiejszej perspektywy przywołanie ideałów Stommy wydaje się widoczne. Polska refleksja i praktyka polityczna nadal cierpią na bardzo głęboki deficyt racjonalizmu, szerszej analizy i poważnej debaty. Z tej perspektywy przywołanie jego bogatej publicystyki, sięgnięcie choćby do wzorców refleksji historycznej i geopolitycznej jest niezwykle wartościowe. Całość 3-tomowego wydania generuje zbiór wybitnej publicystyki, pasjonującą, obejmującą trzy okresy polskiej historii opowieść o polityce, historii i kulturze. Stanowi to oczywiście świadectwo czasu, lecz ze względu na poruszanie się w świecie wartości uniwersalnych, myśli katolickiej i humanizmu posiada ogromną wartość ponadczasową – generuje polską tożsamość kulturową i myśl polityczną w wielu aspektach, równocześnie konserwatywnych, chrześcijańsko-demokratycznych, jak i liberalnych".
Radosław Ptaszyński
„Edycja, opatrzona cennymi przypisami, spełnia wszelkie oczekiwania fachowego warsztatu historyka. Jest owocem prawdziwie benedyktyńskiego trudu, obfitej dokładności i pieczołowitości. Zasługuje na , a także na udostępnienie w realnie najszerszym obiegu. Zwłaszcza dla młodych pokoleń stanowi wartość bezcenną, świadczącą o ciągłości polskiej tradycji".
prof. Dr. Hab Andrzej Romanowski
„Radosław Ptaszyński złożył spory dobór zawierający najważniejsze wystąpienia publicystyczne Stanisława Stommy, poprzedzony niezwykle kompetentnym i wnikliwym wstępem. […] demonstruje on rozwój myśli, koncepcji, zmianę sposobu argumentowania, pozwala rozpatrywać teksty na tle zmieniających się epok".
dr. Hab. Andrzej Friszke
Radosław Ptaszyński – politolog, socjolog, historyk; adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego; pracownik Ośrodka Badań Biograficznych US, sekretarz redakcji Polish Biographical Studies; członek zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Szczecinie; członek Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich i Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Opublikował m.in.: Wojskowy Sąd Rejonowy i Wojskowa Prokuratura Rejonowa w Szczecinie w latach 1946-1955, Szczecin 2010; Jacky Jean Etienne Challot przyjaciel Solidarności, Warszawa 2...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Pisma wybrane tom 1-3. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.