Cicha rewolucja...
Co najmniej jedna trzecia spośród osób, które znamy, to introwertycy. To ci, którzy wolą słuchać niżeli mówić, czytać książki niż chodzić na przyjęcia. Są oni pomysłowi i twórczy, lecz nie lubią się promować; wolą pracować samodzielnie aniżeli w zespole. Choć nieraz mówi się o takich osobach „ciche” i „spokojne”, to właśnie introwertykom zawdzięczamy wiele z najwspanialszych dokonań – od znanych słoneczników van Gogha do pierwszego komputera osobistego.
Ta napisana z pasją, oparta na wynikach badań naukowych, pełna zapadających w pamięć fascynujących opowieści o rzeczywistych osobach książka demonstruje nam, jak bardzo nie docenia się introwertyków oraz ile na tym traci nasz rozgadany świat.
Korzystając z wyników najnowszych badań z dziedziny psychologii oraz neurobiologii, autorka ujawnia zadziwiające, niedużo znane dotąd różnice pomiędzy ekstrawertykami a introwertykami.
Zapewne najszczególniej inspirującym aspektem Ciszej, proszę… jest to, że Susan Cain demonstruje nam galerię introwertyków, którzy odnieśli sukces – od superinteligentnego, bardzo dynamicznego prelegenta, który po wykładach odzyskuje siły w samotności, do osiągającego rekordowe wyniki sprzedaży akwizytora, który w spokoju swoich czterech ścian korzysta z mocy, jaką daje mu zadawanie pytań. Wreszcie autorka udziela nam mnóstwa bezcennych rad dotyczących m.in. Tego, w jaki sposób lepiej i skuteczniej radzić sobie z różnicami w relacjach introwertyk/ekstrawertyk, jak wzmacniać poczucie własnej wartości w introwertycznym dziecku oraz czy i kiedy warto „udawać” ekstrawertyka.
Ta niezwykła książka na zawsze już zmieni nasz sposób postrzegania introwertyków oraz, co jednakowo ważne, to, w jaki sposób introwertycy postrzegają samych siebie.
***
Dla mnie, jako introwertyka, którego często napominano, by zachowywał się jak ekstrawertyk, informacje zawarte w tej książce są stanowczo pouczające i {pomocn|przydatn)e zarazem. Wykorzystując wyniki badań neurobiologicznych oraz wiele studiów poszczególnych przypadków, Susan Cane omawia siłę i potencjał tkwiący w introwertykach oraz zalety bycia cichym i spokojnym w naszym hałaśliwym i rozkrzyczanym świecie.
Andrew Weil, autor książek Healthy Aging oraz Spontaniczne szczęście
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ciszej, proszę... siła introwersji w świecie, który nie przestaje gadać. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.