Kosmogonia melancholii – wyobrażenie o uczuciu tak niełatwym, połączone z genezą i ewolucją ciał niebieskich. Album Katarzyny Gołąbek-White i Mariusza Zdybała choć z tytułu dość zawiły, jest kwintesencją prostoty.
A czyż to właśnie nie prostota jest podstawą prawidłowej sztuki? Poezja Katarzyny Gołąbek-White i Zbigniewa Kowalkowskiego w sposób bardzo plastikowy oddaje najistotniej nieprzystępne emocje. Przy pomocy kilku słów powoduje w czytelniku lawinę skojarzeń.
Czasem rozśmiesza, czasem zaskakuje, w każdym przypadku zmusza do refleksji. Jest katalizatorem emocji, niejednokrotnie głęboko skrywanych i misternie kamuflowanych. Emocji damskich lub z kobietą powiązanych – to właśnie ona jest tutaj centrum Wszechświata, najważniejszym ciałem niebieskim.
Ona jest początkiem i końcem, niebem i piekłem, świadomie albo nie manipuluje Kosmosem. Twórczości Mariusza Zdybała nie trzeba ukazujeć, bowiem jest ona rewelacyjnie znana równocześnie publiczności jak i krytykom sztuki.
świetna technika, niczym nieskrępowana wyobraźnia i odważna kolorystyka są jego wizytówką. Kobieta w jego obrazach pojawia się zawsze. Wyidealizowana, smukła sylwetka, rozświetlona alabastrowa skóra i melancholijny wyraz twarzy.
Artysta w mistrzowski sposób odsłania naturę kobiety, z pozoru silną, temperamentną i niezniszczalną, a tak naprawdę kruchą i finezyjną. Obrazy tchną ogromem namiętności, fascynacji i pasji. Wspólne projekty wielkich artystów są za każdym razem olbrzymim wydarzeniem w świecie sztuki.
Zderzenie twórczości silnych osobowości i ich poglądów na określony temat zaskakuje, porusza i zachwyca. Tak jest i tym razem – „Kosmogonia melancholii" to zestawienie wyśmienitej poezji i nieprzeciętnego malarstwa, gdzie wspólnym mianownikiem jest kobieta i jej podróż emocjonalna poprzez meandry życia.
syntetyczny obraz mapy kobiecych emocji, postrzegania rzeczywistości i jej wpływu na otaczający ją świat. Jak pisał Simonides z Keos „Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja – mówiącym malarstwem" Poezja Katarzyny Gołąbek-White i malarstwo Mariusza Zdybała uzupełniają się rewelacyjnie, stwarzając spójne dzieło na najwyższym poziomie.
To wielka przyjemność móc być częścią tej wyśmienitej publikacji i jako kobieta odnaleźć się w niej. Katarzyna Bator Galeria Bator w Szczyrku
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kosmogonia melancholii. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.