Mądre kury (czasem mądrzejsze od ludzi), gołębie (których heroizm w trakcie wojen często został doceniony, a odnajdywanie drogi do domu wciąż pozostaje niezbadane), efektowne wrony (idealnie przypasowane do życia w mieście, bywa, iż wykorzystują nas do swoich celów), nieustraszone sokoły (ich wzrok i precyzja nie posiadają sobie równych), papugi (nie tylko posiadają idealne wyczucie rytmu, ale także potrafią mówić, liczyć i… kłamać), kolibry (najmniejsze ptaki, które jako jedyne umieją latać do tyłu), a także kazuar, zabójczo żywy dinozaur (gdy się zdenerwuje, wyskakuje na półtora metra i może rozpłatać człowieka swym szponem).
Ptaki są znacznie dziwniejsze i bardziej genialne, niż moglibyśmy przypuszczać, a zarazem zaskakująco do nas podobne. Sy Montgomery – o której mówi się, że jest połączeniem Emily Dickinson i Indiany Jonesa – zgłębia tajemnice stworzeń, które widujemy codziennie, ale które wydają się z innego świata.
Kiedy opisuje zetknięcia z siedmioma gatunkami ptaków – dzikimi, oswojonymi, egzotycznymi i pospolitymi – korzysta z najnowszych odkryć naukowych, aby przedstawić nam siedem prawd o mądrości ptaków. Jednocześnie one, jak i my mamy takie same pokłady emocji, a także zdolności intelektualne, które pozwalają nam się nie tylko ze sobą komunikować, lecz także wytwarzać głębokie więzi.
Sy Montgomery jest przyrodczniką, pisarką, autorką scenariuszy telewizyjnych, która pisze równocześnie dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jej książki były nagradzane i nominowane do ważnych nagród, w tym do prestiżowej National Books Award.
w trakcie wypraw gonił ją w Zairze rozwścieczony goryl srebrnogrzbiety, ugryzł ją nietoperz wampir na Kostaryce, rozebrał orangutan na Borneo i polował na nią tygrys w Indiach. Pracowała także w Manitobie przy jamie wypełnionej osiemnastoma tysiącami węży pończoszników, pielęgnowała tarantulę w Gujanie Francuskiej.
W mongolskich górach Ałtaju szukała panter śnieżnych, a w lesie mglistym w Papui Nowej Gwinei drzewiaków, niewielkich torbaczy. Nie ma dla niej miejsc zbyt odległych. Mieszka w New Hampshire, gdzie swego czasu poznała Christophera Hogwooda, o którym napisała bestsellerową książkę Dobra świnka, dobra (Marginesy 2015), i skąd wyrusza w swoje wyprawy, jak ta do Amazonii, aby napisać Podróż różowych delfinów (Marginesy 2016).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ptakologia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.