Wybitny psycholog poznawczy Paul Bloom twierdzi, iż zdolność do odróżniania dobra i zła jest w człowieku głęboko zakodowana.
poprzez wieki, od Johna Locke’a po Zygmunta Freuda, filozofowie i psychologowie uważali, że pod względem moralnym człowiek przychodzi na świat jako tabula rasa, niezapisana tablica. Wielu z nas zakłada, że dzieci są z natury egoistyczne, a rolą społeczeństwa – zwłaszcza rodziców – jest przekształcenie tych niewiele znaczących socjopatów w istoty cywilizowane.
Tymczasem Paul Bloom przekonuje, że poczucie moralności towarzyszy nam już od najwcześniejszego dzieciństwa. Powołując się na przełomowe badania prowadzone na Uniwersytecie Yale, wykazuje, że niemowlęta, zanim jeszcze zaczną mówić czy chodzić, oceniają nowoczesnanie innych jako dobre albo złe, odczuwają empatię, okazują współczucie, pocieszają strapionych, a także posiadają elementarne poczucie sprawiedliwości.
W swoich rozważaniach nad moralnością dzieci i dorosłych autor odrzuca popularny dziś pogląd, iż odpowiedzialnością za wybory moralne możemy obciążyć intuicyjne odczucia czy nieświadome uprzedzenia. Według Blooma rozumowi zawdzięczamy nie tylko znakomite odkrycia naukowe; w obszarze moralności postęp też odbywa się dzięki wykorzystaniu rozsądku i myślenia (zrozumieliśmy na przykład, że niewolnictwo jest niesprawiedliwe). Współczucie, wyobraźnia i niebywała zdolność do racjonalnego myślenia pozwalają nam wykroczyć poza prymitywne poczucie moralności, z którym przychodzimy na świat, i stać się czymś więcej drobnymi dziećmi.
Ta porywająca, atrakcyjna i wnikliwa książka oferuje zupełnie nowe spojrzenie na naszą moralność.
Paul Bloom ma talent do ożywiania abstrakcyjnych idei, do luźnego przechodzenia od Darwina, Herodota i Adama Smitha do Hannibala Lectera, Louisa C.K. I „narzeczonej księcia". Ta porywająca, ładna i wnikliwa książka oferuje zupełnie świeże spojrzenie na naszą moralność.
„Bloom to przykład wybitnego naukowca, który potrafi integrować sprzeczne wyniki badań, ogromną erudycję i prawdziwie ludzkie podejście, wytwarzając pełen niuansów i chwilami zaskakujący portret natury ludzkiej, który budzi przerażenie i uznanie."
JONATHAN HAIDT, autor książki Prawy umysł.
„Badania psychologiczne Paula Blooma są niezmiennie zachwycające. Dlatego właśnie sięgamy po jego książki. Później nie możemy się z nimi rozstać, gdyż urzeka nas mądry i luźny fason opisu tych badań."
JIM HOLT, autor książki Krótka historia niczego
„Odkrycie, jak bogate jest poznawcze i moralne życie nieznacznych dzieci, to fascynujące osiągnięcie psychologii XXI wieku. Paul Bloom wnikliwie, a zarazem przystępnie i elegancko wyjaśnia, w jaki sposób przyczynia się ono do udoskonalonego rozumienia natury ludzkiej."
STEVEN PINKE...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla To tylko dzieci. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.