Terroryzm karmi się nie tylko samą ideologią. Jako forma zorganizowanej przestępczości do funkcjonowania potrzebuje dopływu pieniędzy, sprzętu i ludzi. Aktualnie tylko zakłócanie owego wsparcia zezwala na systemowe zapobieganie zamachom. Z uwagi na problemy logistyczne, islamski terroryzm w ostatnim czasie skoncentrował się na użytkowaniu do swych celów „samotnych wilków”, lecz nie należy przypuszczać, że oznacza to odejście od przygotowywania atrakcyjnych akcji z użyciem środków trudno dostępnych, a za to dużo bardziej produktywnych.
Czy jako kraj jesteśmy przygotowani na przeciwdziałanie logistycznemu wsparciu terroryzmu? Raczej nie, gdyż Polska nie radzi sobie nawet z rozbudowaną „szarą strefą” we własnej gospodarce, cóż dopiero mówić o logistyce terroryzmu, tak skomplikowanej strukturze poszczególnych ogniw organizacji o charakterze konspiracyjnym.
Wobec powyższych faktów niniejsza monografia jest dziełem niezwykle pożądanym na polskim rynku wydawniczym, gdyż wypełnia lukę, jednocześnie w literaturze fachowej, jak i świadomości społecznej. Spojrzenie na terroryzm w sposób globalny powinno uświadomić wszystkim osobom pełniącym funkcje publiczne, w jaki sposób terroryści i ich pomocnicy wykorzystują luki w systemie bezpieczeństwa państwowego, np. Korumpując funkcjonariuszy publicznych, dzięki czemu mogą unikać kontroli na granicach.
Dotychczas skupiano się na zagadnieniu terroryzmu w cieniu głębokiego samozadowolenia, iż Polska jako kraj nie jest bezpośrednim celem ataków. Należy jednak zauważyć, że brak zdarzeń na terytorium naszego kraju może mieć źródło w tym, że terroryści na razie wykorzystują
Polskę jako swoją bazę wsparcia logistycznego, więc nie jest ona ich celem. Trudno dziś znaleźć jakieś inne wytłumaczenie, biorąc pod uwagę polską aktywność w operacjach w Iraku i Afganistanie, gdzie ataków na polskie siły zbrojne dokonywano regularnie i ze sporą sprawnością.
Z uwagi na to, że monografia podejmuje się tak wyjątkowo znacznego problemu, jakim jest logistyczny aspekt terroryzmu, należy posiadać nadzieję, że stanie się {pomocn|przydatn)ą lekturą dla funkcjonariuszy, żołnierzy i pracowników polskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo antyterrorystyczne kraju.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Logistyka współczesnego terroryzmu, A6573B25EB. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.