"Poradnik „Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawcy" to praktyczne kompendium, które pomoże wdrożyć procedurę zgłaszania naruszeń prawa. Obowiązek ten wprowadziła nowa ustawa o ochronie sygnalistów.
Zgodnie z ustawą o ochronie sygnalistów wszystkie jednostki z sektora budżetowego zatrudniające co najmniej 50 osób (dotyczy to równocześnie pracowników, jak i osób wykonujących pracę w innej formie, np. Na podstawie umowy cywilnoprawnej) muszą wdrożyć system zgłaszania naruszeń prawa i objąć ochroną osoby zgłaszające takie naruszenia – sygnalistów.
Nie dotyczy to jedynie gmin zamieszkałych poprzez mniej niżeli 10 000 mieszkańców. Dla tych wszelkich podmiotów oznacza to: ● stworzenie i wdrożenie w całości nowych procedur wewnętrznych określających zasady ochrony sygnalistów, ● powołanie nowego stanowiska (Compliance Officera) w organizacji, ● uruchomienie kanałów wewnętrznych koniecznych do zgłaszania naruszeń poprzez sygnalistę, zapewniających mu bezpieczeństwo przed negatywnymi konsekwencjami dokonania takiego zgłoszenia (np.
zwolnienie, wstrzymanie awansu, degradacja, nieprzedłużenie umowy o pracę zawartej na czas określony). Czego dowiesz się z publikacji „Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawcy"? ● Kim jest sygnalista i jakie ma uprawnienia? ● Na czym polega ochrona sygnalisty? ● Jakie są zasady dokonywania zgłoszeń wewnętrznych, zewnętrznych i ujawnienia publicznego? ● Jak dobrze stworzyć system zgłoszeń naruszeń prawa? ● Kto powinien zajmować się obsługą zgłoszeń? ● Jak prowadzić postępowanie wyjaśniające? Publikacja „Sygnaliści w administracji publicznej.
Procedura dla pracodawcy" jest idealną pomocą w codziennej pracy kierowników jednostek, skarbników, głównych księgowych, a z reguły pracowników działów kadr wszelkich jednostek sektora finansów publicznych.
Autor – Maciej Wnuk Ekspert – szkoleniowiec i praktyk, który ma ponad 25 lat doświadczenia w dziedzinie przeciwdziałania korupcji. Jest także autorem publikacji z zakresu ochrony sygnalistów, przeciwdziałania korupcji, compliance i etyki.
Praktycznie wdrażał systemy sygnalizacyjne i ochrony sygnalistów jako część programów antykorupcyjnych. Problematyką antykorupcyjną zajmował się także jako radny i kontroler w warszawskim samorządzie oraz członek zarządu Transparency International Polska.
Od kilku lat szkoli i pomaga wdrażać procedury zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych, a także systemy antykorupcyjne i compliance w sektorze publicznym i prywatnym. „Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawcy" – atuty publikacji ● użyteczne omówienie procedury wdrożenia w organizacji systemu dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa.
● Wzory dokumentów związanych z wdrożeniem przepisów ustawy o ochronie sygnalistów. ● Przykłady obrazujące poszczególne zagadnienia"
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Sygnaliści w administracji publicznej. Procedura dla pracodawcy. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.