szczególnie ważnymi obecnie problemami współczesnych stosunków międzynarodowych są działania hybrydowe. Z nimi wiążą się sytuacje kryzysowe, które nad wyraz nieraz są przedmiotem wielu spotkań naukowych, a w ich organizowaniu uczestniczą nie tylko państwa (z reguły mocarstwa) lecz i około 350 międzynarodowych korporacji gospodarczych, formujejących niemal jedną trzecią światowego PKB.
Problemami tymi zainteresowani są także politycy oraz rządy. Z działaniami tymi związane są pochodne z nich wynikające, które co do rozmachu pretendują do wojen hybrydowych, niekiedy nazywanych wojnami nowego typu.
Przy czym co do sposobu i celu działania są tym samym, co przedsięwzięcia organizowane na zasadach destrukcji życia społecznego atakowanego nimi państwa, po to żeby tym samym przygotować podstawy do jego pokonania w ramach stosunków międzynarodowych z wynikiem podporządkowania go agresorowi bez prowadzenia wojny w pełnym rozmiarze.
Na rzecz uzyskania powodzenia przez agresora w wojnie hybrydowej stosowane są media społecznościowe wrogo nastawiane do aktualnego rządu w państwie atakowanym działaniami hybrydowymi, które wspierane są przez opozycyjne siły polityczne.
Stąd prowadzona jest celowana dywersja ze strony potencjalnego agresora, a choćby terror i działania nieregularne. Przedsięwzięcia te pośrednio albo wprost uderzają w stabilne funkcjonowanie obiektów infrastruktury krytycznej.
Sytuacja taka buduje świeże wyzwania i wynikające z nich potrzeby, które wymuszają ochronę i organizowanie wydajnego funkcjonowania tej infrastruktury. W tej sytuacji widocznego znaczenia nabierają nienaturalnie powodowane celowo wywoływane i podtrzymywane migracje ludności między państwami.
Kraj nimi dotknięty jest w przystępny sposób destabilizowany i tym samym podatny na naciski międzynarodowe, mające doprowadzić do uległości przed sąsiadem agresorem albo innym podmiotem międzynarodowym, który jest zainteresowany podporzadkowaniem sobie władz atakowanego hybrydowo państwa w celu wywołania działań sprzyjających jego polityce ekspansji.
Polskę dotykają obecnie liczne przedsięwzięcia noszące znamiona działań hybrydowych wykorzystywane w celu osłabienia wewnętrznego i międzynarodowego naszego kraju ze strony sił wrogich państwowości, stąd opinie zawarte w niniejszej publikacji oparte na dociekaniach naukowych są nad wyraz ergonomiczne dla kierujących resortami na rzecz właściwego funkcjonowania Rzeczypospolitej oraz świata nauki i dydaktyki szkół wyższych.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Sytuacje kryzysowe spowodowane działaniami o charakterze hybrydowym. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.