Zabawna, piękna, ale też pełna melancholii rozmowa znanej pisarki z wybitną osobowością polskiej sceny kabaretowej, a prywatnie żony i męża. Violetta Ozminkowski wnikliwie przepytuje Krzysztofa Daukszewicza z jego twórczości, lecz też burzliwego życia estradowego, rodzinnego i towarzyskiego. We wspomnieniach z przewrotnymi puentami pojawiają się: Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Janusz Gajos, Artur Andrus, Robert Górski, Maria Czubaszek, Bohdan Łazuka. Lirycznym dopełnieniem rozmów są wybrane poprzez Krzysztofa Daukszewicza teksty piosenek i dziennik, w którym zapisuje od lat przygody swej żony, jak twierdzi, kosmitki.
Dla mojego męża nie był to przystępny czas. Nie cierpi, gdy ktoś męczy go pytaniami w stylu: „Skąd wzięły się »Listy do pana Hrabiego«?". Odpowiada wtedy zwykle: „Wzięły się znikąd, czyli z głowy". Zupełnie natomiast nie przejmuje się pytaniami ogólnymi. Takie zadał mu kiedyś dziennikarz telewizyjny: „Najpierw zapytam pana o sens życia, a potem będą trudniejsze pytania", bo plecie wtedy, co mu ślina na język przyniesie. Mnie również nie było łatwo. Myślę, że po tych kilku latach wspólnej pracy nad książką jestem gotowa na napisanie poradnika: „Jak przetrwać pisanie książki z własnym mężem. Kilka sposobów, nie zawsze zgodnych z prawem". Z drugiej jednak strony nakłaniam wszystkie pary do robienia notatek na własny temat, bo po jakimś czasie okaże się,mają czarno na białym, dlaczego się w sobie kiedyś zakochali. I to jest niezwykle miłe odkrycie.
Violetta Ozminkowski
Violetta Ozminkowski – dziennikarka i pisarka. Była reportażystką w „Gazecie Wyborczej", szefową działu Społeczeństwo i Media w „Newsweeku". Autorka bestsellerowej biografii Michaliny Wisłockiej „Sztuka kochania gorszycielki", na podstawie której został nakręcony film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". Ostatnio zostały sprzedane prawa do zekranizowania jej następnej bestsellerowej biografii Maria Czubaszek. „W coś trzeba nie wierzyć". Za największy sukces swego życia uważa jednak ukończenie pracy z własnym mężem nad książką „Sposób na przetrwanie". A nad wyraz fakt, że przetrwali jako małżeństwo.
Krzysztof Daukszewicz – satyryk, felietonista, poeta, piosenkarz, gitarzysta, kompozytor. To satyryk legenda, który działalność estradową rozpoczął w 1976 roku, zakładając w Szczytnie kabaret Gwuść. Po przeprowadzce do Warszawy występował w kabarecie Na Pięterku i w Teatrze na Targówku. W roku 1983 razem z Januszem Gajosem budujeł „Kabaret Hotel Nitz", a od 1986 roku występował w kabarecie Pod Egidą. Poprzez niemało lat realizował swoje programy w TVP, a od 2005 do 2023 roku był regularnie gościem „Szkła Kontaktowego" w TVN24. Napisał ponad trzydzieści książek i wydał dziewięć płyt. Nigdy nie liczył nagród, które dostał, bo zawsze ważniejsi byli ludzie, których spotykał na swej drodze.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Sposób na przetrwanie. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.