W naszej kulturze panuje kult unikalnego modelu miłości, który sprowadza się do dwóch etapów: wyidealizowanego początku i tragicznego finału. Wszystko, co dzieje się pomiędzy, wydaje się nieciekawe, klasyczne i niegodne opowieści. Mało tego, romantyczne wyobrażenia o miłosnym związku, znajdujące odzwierciedlenie w popkulturze i społecznych przekonaniach, są zbudowane na erotyzowaniu męskiej dominacji i rzekomej kobiecej słabości.
Czy symetria w związku jest nudna, a nierówny podział władzy między partnerami sprzyja erotycznemu napięciu? Czyje są nasze fantazje i jak odzyskać własny świat wyobraźni? Mona Chollet dekonstruuje schematy dotyczące kobiecości i męskości. Przywołuje teksty kultury - fimy, książki, reklamy, zdarzenia relacjonowane w mediach społecznościowych – nie unika też osobistego tonu i odwoływania się do swoich doświadczeń. Stawka tego barwnie prowadzonego wywodu jest wysoka. Jest nią odzyskanie przestrzeni dla zbudowania głębokiej relacji, w której obie kochające się osoby mogą wzrastać, rozwijać się i bywać szczęśliwe.
Pisarstwo Mony Chollet, francusko-szwajcarskiej eseistki, stało się już europejskim fenomenem. W Polsce ukazały się dotąd dwie jej książki: Tyrania rzeczywistości (przeł. Anastazja Dwulit), a także kultowe Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet (przeł. Sławomir Królak).
„Gdybym miała wyszczególnić cel mojemu pisaniu, chciałabym dzięki niemu odnaleźć miłosne uniesienie, lecz na innych podstawach. Moim zamiarem nie jest unikanie za wszelką cenę cierpienia: miłość jest za każdym razem ryzykiem, spotykają się w niej raj i piekło; lecz sądzę, iż kiedy jest się kobietą, cierpienie nie jest równe cierpieniu. Przewrotność naszych społeczeństw polega na tym, że zachwalając na każdym kroku heteroseksualność, metodycznie kształcą i socjalizują mężczyzn i kobiety tak, by nie byli w stanie się z sobą porozumieć. Nieprzeciętne, prawda?"
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wymyślić miłość na nowo. Jak patriarchat sabotuje relacje między mężczyznami a kobietami. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.