Klasyka reportażu podróżniczego: Rosja po II wojnie światowej oczami wybitnego pisarza i fotografa-legendy.
Tuż po tym jak Europę podzieliła żelazna kurtyna, John Steinbeck i słynny fotograf wojenny Robert Capa wyruszyli na śmiałą wyprawę do Związku Radzieckiego, żeby napisać reportaż dla „New York Herald Tribune". Podróżnicy odwiedzili nie tylko Moskwę i Stalingrad, ale także ukraińskie wsie czy Gruzję. „Dziennik z podróży do Rosji" zaraz po wydaniu w 1948 r. Został uwielbiany przez „New York Times" za „dzieło nadzwyczajne". Zawarta w nim opowieść pozostaje unikatowym dokumentem historycznym opisującym życie zwykłych Rosjan, w którym Steinbeck i Capa uwiecznili to, co widzieli, za pomocą słów i fotografii. Ich dziennik to nie tylko wgląd w świat pracowników fabryk, urzędników czy chłopów, lecz i refleksja dwóch artystów u szczytu kariery, niebojących się podjąć wyzwania, by opisać nieprzystępną rzeczywistość.
Wydanie gromadzi fotografie autorstwa Roberta Capy.
John Steinbeck(1902–1968) – amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1962 r. Za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najszczególniej znane powieści to „Grona gniewu", „Myszy i ludzie" i „Na wschód od Edenu".
Robert Capa(1913–1954) – węgierski reporter i jeden z najważniejszych fotografów XX w. Autor zdjęć z pięciu wojen (hiszpańskiej wojny domowej, wojny chińsko-japońskiej, II wojny światowej, I wojny izraelsko-arabskiej i I wojny indochińskiej), w tym sławnego „Padającego żołnierza". Brał udział w lądowaniu w Normandii. Capa znany był z zamiłowania do hazardu, alkoholu i romansów. Zginął w wieku 41 lat w wyniku wybuchu miny, kiedy fotografował przebieg konfliktu w Indochinach.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Dziennik z podróży do Rosji. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.