Wciągająca, barwna opowieść o amerykańskiej nieprzewidywalnej kulturze, a równocześnie wnikliwe rozważania na temat sztuki, ambicji, władzy i łupów wojennych – to ważna, rewolucyjna książka. - Abbott Kahler, autorka The Ghosts of Eden Park (jako Karen Abbott)
W styczniu 1939 roku Pablo Picasso był słynny w Europie, w Stanach Zjednoczonych jednak jego sztukę odrzucano. Rok później Amerykanie w całym kraju głośno domagali się jego dzieł na wystawach. Jak kontrowersyjny lider paryskiej awangardy wdarł się do serca amerykańskiej kultury?
Po odpowiedź trzeba sięgnąć do czasów wcześniejszych, kiedy irlandzko-amerykański odszczepieniec, prawnik John Quinn, postanowił stworzyć największą na świecie linię Picassa. Jego marzenie o muzeum, w którym mogłaby się pomieścić, ziściło się dopiero za sprawą wizjonera kultury Alfreda H. Barra Jr., który w wieku dwudziestu siedmiu lat został dyrektorem nowojorskiego Muzeum Sztuki nowoczesnej.
Plany Barra i Quinna mogły jednak zostać pogrzebane – poprzez ogólną wrogość, kryzys, paryskie intrygi i samego Picassa. Trzeba było aż kampanii Hitlera skierowanych przeciwko Żydom i sztuce współczesnej i pełnego napięć sojuszu Barra z Paulem Rosenbergiem, prześladowanym marszandem artysty, aby wywieźć z Europy najważniejsze jego dzieła. Zorganizowana w cieniu wojny rewolucyjna wystawa „Picasso – czterdzieści lat twórczości" wprowadziła go do Ameryki, zdefiniowała MoMA w takim profilu, jaki znamy, i przeniosła centrum świata sztuki z Paryża do Nowego Jorku.
Wojna o Picassa to po raz pierwszy opowiedziana historia o tym, jak jedna wystawa, przygotowywana poprzez dziesięć lat, bezpowrotnie odmieniła amerykański gust, a tym samym ocaliła dziesiątki dzieł sztuki XX wieku o nieprzemijającym znaczeniu przed nazistami. Zręcznie łącząc nowe podejście do badań naukowych z żywą narracją, Hugh Eakin prezentuje, jak dwóch panów z obsesją na punkcie Picassa wprowadziło świat sztuki na nowe tory.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wojna o Picassa. Jak sztuka nowoczesna trafiła do Ameryki. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.