W prezentowanej publikacji przedstawiono aktualny stan wiedzy poręcznej z zakresu próbkowania – od podstaw do najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie, z silnym akcentem na ich zastosowania. Zagadnienie próbkowania jest nierozerwalnie związane z odtworzeniem sygnału – albo jego znacznych cech – na podstawie pobranych próbek; dlatego spora część materiału poświęcona jest odtwarzaniu (rekonstrukcji) sygnału lub parametrów jego modelu.
W książce przedstawiono (rozdział 1) głównie użytkowane, konwencjonalne próbkowanie równomierne sygnałów dolnopasmowych i pasmowych (tzw. Podpróbkowanie), pokazując najróżniejsze przyczyny błędów, które mogą wystąpić w praktyce.
Następnie pokazano, w jaki sposób wykorzystuje się parametry sygnałów okresowych i powtarzalnych, by przekroczyć ograniczenia sprzętowe dotyczące częstotliwości próbkowania równomiernego (rozdział 2).
W kolejnych rozdziałach przedstawiono możliwości, jakie niesie próbkowanie nierównomierne (rozdz. 3), a następnie zaprezentowano innowacyjną, stosunkowo niedawno powstałą teorię oszczędnego próbkowania – Compressed Sensing – (rozdział 4) wraz z przykładami jej ergonomicznego zastosowania (rozdział 5), przytoczonymi na podstawie własnych prac autora z dziedziny radiolokacji i literatury dotyczącej innych obszarów zastosowań.
mnóstwo zagadnień w tej książce trzeba było pominąć, niezwykle w zakresie wciąż rozwijającej się techniki oszczędnego próbkowania i jej zastosowań. Ze względu na ograniczoną objętość książki pominięto w dodatku zagadnienia próbkowania sygnałów wielowymiarowych (np.
obrazów). Wszystkie zagadnienia przedstawiono z punktu widzenia inżyniera zajmującego się cyfrowym przetwarzaniem sygnałów. Autor postawił sobie za zadanie opisanie niełatwych pojęć w sposób przystępny, zakładając u Czytelnika tylko podstawową wiedzę z dziedziny algebry i analizy.
dzięki temu książka może być {pomocn|przydatn)a inżynierom i naukowcom nie tylko z dyscyplin elektronicznych, ale też pokrewnych na poziomie studiów II i III stopnia. Czytelnikom zainteresowanych bardziej matematycznym opisem teorii zaleca się więc skorzystanie ze wskazówek kierujących ich do obszernej bibliografii.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Nowoczesne próbkowanie w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.