Zaufaj swojemu sumieniu i podążaj drogą prawdy. Przenikliwe, inspirujące i wymykające się schematom teksty o. Ludwika Wiśniewskiego OP. Normą moralności jest sumienie indywidualnego człowieka. Co jest prawidłowem, a co złem, mówi mi ostatecznie sumienie, a nie proboszcz, biskup, papież.
Znakiem szczególnym zapisków o. Wiśniewskiego z lat 2008-2011 jest wezwanie do kierowania się w życiu sumieniem, równocześnie w rozmiarze osobistym, rodzinnym, jak i społecznym, politycznym. Wrażliwość, gotowość wyjścia z pomocą, lecz też nieustępliwość, kiedy pojawia się krzywda, łamana jest godność, kiedy zniekształcana jest prawda – to charakterystyczne punkty jego głoszenia.
Legendarny dominikanin, opozycjonista antykomunistyczny, duszpasterz i wytrawny publicysta głosi chrześcijaństwo odwagi i odpowiedzialności. Dzisiaj trzeba głośno powiedzieć: nadszedł czas uznania autonomii sumienia jednostkowego człowieka.
zachwyt autonomii człowieka nie oznacza przyznania indywidualnemu człowiekowi prawa do dowolnego określania, co jest korzystnem, a co złem – oznacza jedynie uznanie, iż jest on wystarczająco poprzez Boga uposażony, żeby mógł odkryć (nie ustanowić, lecz odkryć!), co jest korzystnem, a co złem.
Nie oznacza też nieomylności rozstrzygnięć indywidualnego człowieka. Dynamizmy, w które człowiek został wyposażony, mogą być osłabione i człowiek może błądzić. Dlatego rozsądek i doświadczenie każą człowiekowi sprawdzać optymalność swoich decyzji, co dokonuje się poprzez wsłuchiwanie się w świadectwo innych ludzi, a może najczęściej w świadectwo Kościoła.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Czarne z białym. Zapiski nieoczywiste. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.