MEDYTACJA Z POWROTEM DO ŹRÓDEŁ
Z jednej strony znaczna popularność różnorodnych szkół medytacji, z drugiej budzi zaniepokojenie. Niepokoi choćby kliniczna koncepcja uważności (ang. mindfulness), czyli tzw. Świeckiego modelu medytacji. Owo zaniepokojenie wyrażają nie tylko środowiska chrześcijańskie, ale także buddyjskie i naukowe, ponieważ coraz częściej medytację traktuje się jako aktywność prowadzącą zwykle do poprawy samopoczucia. W związku z tym przedstawiciele tych środowisk stawiają postulaty wzywające do „powrotu do źródeł", czyli do przywrócenia właściwego miejsca wiedzy, krytycznemu myśleniu i konsekwencjom etycznym. Spójność tych postulatów dowodzi, iż następuje pewien dziejowy zwrot dotyczący rozumienia, a zwłaszcza praktykowania medytacji. Prezentowana monografia stanowi próbę zmierzenia się z tym przełomowym momentem i prowadzi poprzez poszczególne etapy definiowania krytycznych obszarów zderzenia teorii z praktyką.
„Współczesny świat, pełen danych – często ze sobą sprzecznych – wymaga jasnych komunikatów. Redundancja czy dysonans wywołany percepcją sprzeczności nie sprzyjają bowiem porządkowaniu myśli. Publikacja już na wstępie przekonuje czytelnika o jasności i prostocie przekazu. Autor wyróżnia, iż de facto uważność stanowi wzorcowy model medytacji. Wytycza dodatkowo dalszą perspektywę badań teoretycznych, empirycznych, w tym również tych u źródeł, poszukiwanych równocześnie w buddyzmie, jak i w chrześcijaństwie. Dlatego bardzo cenną cechą podejścia doktora Radonia jest próba obiektywnego, ponaddenominacyjnego rozważania nad adekwatnym rozwiązaniem w postaci efektywnej medytacji".
(z recenzji dr hab. Katarzyny Skrzypińskiej, prof. UG)
„Autor w sposób jasny i syntetyczny przedstawia w książce stan refleksji nad zagadnieniem medytacji, wykorzystując do tego celu najnowsze i reprezentatywne publikacje literatury przedmiotu, co demonstruje nieprzeciętne obycie Autora w niełatwych niejednokrotnie kwestiach medytacji. Oceniana książka jest pokaźnym osiągnięciem badawczym i w ostatecznej recenzji merytorycznej, jak i formalnej zasługuje na niezwykle wysoką ocenę. Bezdyskusyjnie, książka jest wartościową i stanowczą publikacją na rynku wydawniczym, zalicza się do prac oryginalnych i cennych poznawczo".
(z recenzji dr. Hab. Dariusza Kroka, prof. UO)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Medytacja. pomiędzy teorią a praktyką. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.