Polityka spójności oferuje regionom zapóźnionym niemało potężnych i wymiernych korzyści. Jednak oparcie polityki rozwojowej wyłącznie bądź na ogół na środkach finansowych pozyskiwanych z tego typu źródeł zewnętrznych może prowadzić do skutków odwrotnych do pożądanych, a mianowicie stagnacji, a choćby regresji gospodarczej.
Przykłady przekazane w książce nakazują zastanowić się nad korzyściami i ograniczeniami wykonywanej polityki spójności. Pomoc przekazywana przez Unię Europejską (UE) w ramach polityki spójności regionom zapóźnionym jest jednym z największych programów wsparcia rozwojowego w historii.
Od wdrożenia reform Delorsa w 1989 roku budżet przeznaczony na jej realizację systematycznie wzrastał. W latach 2007–2013 osiągnął 347 mld euro, a w latach 2014–2020 osiągnie 352 mld euro, co stanowi 32,5% całkowitego budżetu UE przyjętego na ten okres.
O ogromnym znaczeniu polityki spójności dla rozwoju europejskich regionów zapóźnionych świadczy fakt, iż w wielu krajach członkowskich fundusze polityki spójności stanowią̨ ponad 50% wartości inwestycji publicznych.
Od wielu lat w debacie politycznej i ekonomicznej stawiane są pytania, czy pomoc oferowana krajom i regionom o niższym poziomie rozwoju gospodarczego w ramach polityki spójności powinna koncentrować się na osiąganiu równości (konwergencji poziomów rozwoju gospodarczego, społecznego i przestrzennego), czy produktywności (osiągnięciu trwałego, samodzielnego wzrostu gospodarczego).
Różnice w tych podejściach są kluczowe dla strategii i kształtu udzielanej pomocy. Podjęte w książce rozważania mają na celu analizę wpływu zewnętrznych środków pomocowych przekazywanych Polsce w ramach polityki spójności UE w okresie 2007–2013 na wzrost i rozwój gospodarczy na poziomie regionalnym i lokalnym.
Zakres przestrzenny prowadzonych badań własnych obejmuje polskie powiaty i gminy, zakres merytoryczny zaś fundusze dedykowane na realizację celów polityki spójności przyjętych w perspektywie budżetowej lat 2007–2013 i zmiany wybranych wskaźników makroekonomicznych obserwowane w latach 2007–2015.
Oddzielna część poświęcona została wynikom badań efektów pomocy udzielonej w ramach polityki spójności regionom europejskim, a także identyfikacji ich ograniczeń metodycznych. Obszerną część publikacji stanowią wyniki badań własnych poświęconych ocenie sprawności funduszy pomocowych we wspieraniu rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym.
*** Dominika Wojtowicz – doktor nauk o zarządzaniu. Stypendystka Wydziału Nauk Politycznych Universita’ di Siena (Włochy) i Wydziału Zarządzania Universidad Politecnica de Cartagena (Hiszpania). Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na szeroko pojętej wydajności interwencji publicznych ukierunkowanych na wzmacnianie rozwoju gospodarczego, w tym w szczególności na poziomie regionalnym i lokalnym.
Była koordynatorką badań nad postępowymi metodami ewaluacji oryginalnych obszarów interwencji publicznych, badań na temat wykorzystania ewaluacji w zarządzaniu programami operacyjnymi w Polsce i Hiszpanii i zastosowania doświadczeń z zakresu ewaluacji w procesie opracowania oceny skutków regulacji.
Prowadziła badania na zlecenie różnego rodzaju instytucji publicznych, w tym m.in. Dla Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Departamentu Polityki Strukturalnej i Polityki Spójności Parlamentu Europejskiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, Urzędów Marszałkowskich wybranych województw.
Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w pracy eksperckiej, jako konsultantka do spraw pozyskiwania funduszy, zarządzania i rozliczania projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i jako ewaluatorka projektów i programów współfinansowanych ze środków unijnych.
Prowadzi szkolenia i warsztaty z tego zakresu równocześnie dla przedsiębiorców, jak i przedstawicieli instytucji administracji centralnej i samorządowej. Obecnie jest adiunktem w katedrze ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego.
Tytuł Pomoc rozwojowa sukces czy porażka krytyczna analiza wpływu polityki spójności ue na rozwój regionalny i lokalny w Polsce Autor Dominika Wojtowicz Wydawnictwo Poltext EAN 9788381750066 ISBN 9788381750066 Kategoria Biznes,ekonomia,marketing\Ekonomia liczba stron 336 Format 16.5x23.5x1.6 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.56 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Pomoc rozwojowa sukces czy porażka. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.